Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bakterije i virusi

Istraživači s Harvarda i MIT-a kreirali masku koja za 90 minuta može otkriti koronavirus u dahu

Foto: Wyss Institute at Harvard University

Istraživači s MIT-a i Harvarda dizajnirali su nosive biosenzore koji mogu otkriti prisutnost virusa u dahu osobe. Maske se aktiviraju gumbom, a rezultate testa na COVID-19 daju u roku 90 minuta u jednostavnom formatu sličnom onom koji se koristi kod testova za trudnoću.

Prema navodima istraživača s Wyss Instituta za biološki nadahnuto inženjerstvo, maska može dijagnosticirati COVID-19 jednako precizno kao i standardni dijagnostički testovi.

Čini se da je samo nebo granica za ovu tehnologiju jer ju je moguće prilagoditi za otkrivanje širokog spektra drugih virusa, bakterija i toksina, piše Daily News.

“Čitav dijagnostički laboratorij smanjili smo i pretvorili u mali senzor koji može raditi na bilo kojoj maski za lice. Senzor kombinira visoku preciznost PCR testova s brzinom i ekonomičnosti antigenskih testova”, rekao je Peter Nguyen, istraživač s Instituta Wyss.

“Osim u maske za lice, naši biosenzori mogu se integrirati i u druge odjevne predmete te bi mogli osigurati detekciju opasnih tvari u pokretu. Tako bi u hodu bilo moguće otkriti viruse, bakterije, toksine i kemijska tvari.”, objasnio je Nguyen.

Ova tehnologija temelji se na dijagnostici koja se prvo primjenjivala za detekciju ebole i Zika virusa, a razvio ju je profesor inženjerstva s MIT-a James Collins.

Collins je kasnije dizajnirao sustav senzora za detekciju nukleinskih kiselina. Njegov tim znanstvenika već je radio na razvoju nosivih senzora, poput maski, kad je izbila pandemija koronavirusa prošle godine.

Zbog situacije s pandemijom, tim je svoje napore usmjerio na maske koje otkrivaju COVID-19, a napredak na tom području objavili su u akademskom časopisu Nature Biotechnology.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...