Connect with us

Hi, what are you looking for?

Na rubu znanosti

Iz izmeta labuda se mogu izleći jaja nekih riba

Specifičnosti nekih vrsta riba fasciniraju

Ono što je znanstvenike uvijek posebno fasciniralo kod nekih riba je, primjerice, kada neku vrstu pronađu u potpuno izoliranoj sredini u kojoj prije nije bilo ni traga toj vrsti. Razumno objašnjenje za tu neobičnu pojavu bilo je da su ribe u izoliranu vodu mogle dospijeti jedino ako su pale tamo iz nekog mjesta. Preciznije, iz anusa labuda.

Studija koju su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Unisinos u Brazilu, otkrila je da u nekim slučajevima grupe kili riba mogu preživjeti probavni trakt labuda. I to od trenutka kad ih ta ptica proguta sve do izbacivanja u prirodno okruženje.

Ta pojava objašnjava kako se pojedine vrste kili riba “niotkuda” pojavljuju u nekim ribnjacima, tekućicama i nekim drugim oblicima vodenih staništa.

Nakon što su već bili otkrili kako neke vrste biljaka prežive da ih labud pojede i potom izniknu iz njegovog izmeta, znanstvenici su u zamrznutom uzorku izmeta labuda pronašli jaja kili ribe.

U hranu coscoroba labuda, koji živi u zoološkom vrtu, umiješane su dvije vrste jaja kili riba. Zatim su znanstvenici pričekali jedan dan kako bi sakupili uzorke izmeta.

Od 650 podmetnutih progutanih ribljih jaja, oko 5 ih je pronađeno netaknuto. Tri su nastavila razvoj, a čega su dva uginula od gljivične infekcije, ali jedno je preživjelo 30 sati u crijevima labuda i nakon 49 dana se uspješno izleglo.

Jaja kili ribe imaju deblju vanjsku membranu, što im omogućuje da prođu probavni trakt labuda netaknuta.

S druge strane, probavni trakt labuda funkcionira tako da se ne apsorbira baš sva hrana koju ptica proguta, nego ona relativno brzo prolazi kroz organizam životinje i izlučuje se van. Na ovaj način jaja ribe dožive da budu obrok i prežive.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...