Connect with us

Hi, what are you looking for?

Planete i mjeseci

Jupiterova mrlja

“Ovo je naš prvi detaljan uvid unutar najveće oluje Sunčevog sustava.” rekao je Glenn Orton, čovjek koji je vodio tim astronoma koji su izradili ovu studiju. “Nekada smo mislili da je Velika crvena mrlja običan oval bez puno strukture, ali ova nova istraživanja pokazuju da je zapravo vrlo komplicirana.”

Promatranjima je otkriveno da najcrvenija boja Velike crvene mrlje odgovara onoj tople jezgre u inače hladnom olujnom sistemu. Slike također pokazuju i crne linije na rubu oluje gdje se plinovi spuštaju u niže predjele planeta. Setaljna promatranja u radu izdanom u časopisu Icarus daju znanstvenicima natruhe cirkulacijskih obrazaca unutar najpoznatije oluje u Sunčevom sustavu.

Astronomi amateri promatrali su Veliku crvenu mrlju u jednom ili drugom obliku stotinama godina. Kontinuirano promatranje njenog sadašnjeg oblika počelo je još u 19. stoljeću. Mrlja, čija je prosječna temperatura hladnog područja -160° C, toliko je široka da bi otprilike 3 Zemlje stale unutar njenih granica.

Termalne slike većinom su snimljene s VISIR instrumentom pričvršćenim na ESOv Very Large Telescope u Čileu, s dodatnim podacima Gemini South teleskopa u Čileu i National Astronomical Observatory of Japan`s Subaru Telescope na Havajima. Slike su snimljene visokom rezolucijom, a dodatnu pokrivenost omogućila je NASA-ina letjelica Galileo u kasnim 1990-ima. Zajedno s promatranjima strukture oblika oblaka 3-metarskim NASA-inim Infrared Telescope Facility na Havajima, razina termičkih detalja promatranih u tim ogromnim observatorijima po prvi je put usporediva sa slikama NASA/ESA Hubble Space Telescopea.

VISIR omogućuje astronomima mapiranje temperature, aerosola i amonijaka unutar i okolo oluje. Svaki od ovih parametara govori nam kako se vrijeme te cirkulacijski obrasci mijenjaju unutar oluje i prostorno (u 3D) i vremenski. Godine VISIR promatranja, uparene s promatranjima drugih opservatorija, otkrivaju kako je oluja nevjerojatno stabilna unatoč turbulencijama, premještanjima i bliskim susretima s drugim anticiklonama koje utječu na rub olujnog sistema.

“Jedno od najintrigantnijih otkrića pokazuje da je najintenzivniji narančasto-crveni središnji dio mrlje 3 do 4 stupnja topliji od okoline”- izjavio je vodeći autor Leigh Fletcher. Ova temperaturna razlika možda se ne čini velikom, ali dovoljna je da omogući promjenu cirkulacije oluje oko središta koja se kreće u suprotnom smjeru kazaljki na satu, za razliku od samog središta gdje se oluja kreće u smjeru kazaljki. I ne samo u ovom slučaju, već i na drugim dijelovima Jupitera, promjena temperature dovoljna je da promjeni brzinu vjetra i utječe na uzorak oblaka u pojasevima i zonama.

“Ovo je prvi put da možemo reći da postoji intimna poveznica između uvjeta okoline – temperature, vjetrova, tlaka i sastava – i same boje Velike crvene mrlje.” rekao je Fletcher. “Iako možemo nagađati, još uvijek ne znamo zasigurno koje kemikalije ili procesi uzrokuju crvenu boju, ali sada znamo da je ona povezana s promjenama uvjeta unutar srca oluje.”

Izvor: ESO

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...