Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Zemlja

Kako preživjeti udar munje?

Foto: Shutterstock

Iako vizualno iznimno atraktivna pojava, munja predstavlja veliku opasnost po živote ljudi: ona godišnje ubije oko 24.000 osoba. Šanse da pogodi upravo vas iznose 1:600.000, no ta se mogućnost stalno smanjuje. Sve manje ljudi, naime, radi na otvorenome, gdje predstavljaju potencijalnu metu. Uz smrtno stradale, još oko 240.000 ljudi godišnje bude pogođeno munjom i preživi udar, obično s ozbiljnim posljedicama. Munja, naime, udara snagom od nekoliko tisuća volti po kvadratnom metru, uzrokujući teška oštećenja živčanog tkiva u pogođena čovjeka.

Kod takvih se osoba javljaju kognitivni poremećaji kao što su promjena osobnosti i gubitak pamćenja. Uobičajena dnevna rutina u takvim slučajevima zna postati prava noćna mora: ne sjećate se gdje ste ostavili ključeve koje ste maločas držali u rukama, ne znate gdje ste spremili pjesmu koju ste upravo skinuli s interneta, ne možete dokučiti ime čovjeka za kojeg znate da vam je brat. Kako izbjeći takvu sudbinu kad začujete grmljavinu i počne sijevati na nebu iznad vas?

Najbolji način da preživite munju je onaj najlogičniji: da je izbjegnete. Američka agencija za pomoć u hitnim slučajevima, FEMA (Federal Emergency Management Agency), preporuča tzv. pravilo 30/30: kad ugledate munju i ako ne stignete izbrojati do 30 prije nego čujete grmljavinu, odmah uđite u kuću. Također, ne izlazite na otvoreno dok ne prođe 30 minuta od posljednjeg zvuka groma.

Nadstrešnice, montažne autobusne stanice i slične konstrukcije slaba su zaštita: potrebno je skloniti se u građevinu čiji će električni i vodovodni sustav usmjeriti eventualni udar daleko od ukućana. Ako kuća nije u blizini, automobil će pružiti dovoljnu zaštitu ukoliko ne dodirujete nikakve metalne dijelove.

Ukoliko vas nevrijeme zatekne u šumi, potražite sklonište pod manjim drvećem. Ono veće izbjegavajte, budući da munja obično udara u najviše objekte. Ako ste na otvorenome, potražite najnižu točku u blizini. Osjetite li da vam se diže kosa na glavi, znajte da slijedi udar munje. U tom slučaju odmah čučnite na vrhovima prstiju, prekrijte uši kako biste zaštitili sluh i pognite glavu između koljena. Nipošto nemojte leći na zemlju; bitno je minimizirati kontakt s tlom, jer se električni izboj njime širi. Oni koje oluja zatekne u brodici na otvorenome moru, trebaju se što prije vratiti na kopno.

Važno je istaknuti kako osobi koja je pogođena munjom treba odmah pružiti pomoć; žrtve takvih udara ne zadržavaju elektricitet u sebi i ne mogu nikoga ozlijediti.

Izvor: Live Science

Možda će vas zanimati

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Društvene znanosti

Gdje su nestali Iliri? To je pitanje koje već stoljećima intrigira povjesničare, arheologe i ljubitelje drevne prošlosti. Iliri, drevni narod koji je nekoć naseljavao...

Arheologija i paleontologija

Znanstvena zajednica ponovno je zapanjena novim otkrićem: dinosaur sa šišmišolikim krilima! Ovo zapanjujuće biće vraća nas u vrijeme kada su dinosauri eksperimentirali s letenjem...

Matematika i Ekonomija

Recesija. Već sama riječ može izazvati nelagodu. Čak i ako niste financijski stručnjak, zasigurno ste osjetili kako promjene u gospodarstvu mogu utjecati na vaš...