Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Znanost za početnike

Kako se gušter rješava svojeg repa?

Komodski varan. (Credit: Wikimedia.org)

Mnoge vrste zidnih guštera mogu se naći diljem Sjeverne i Južne Amerike, Europe, Azije  i Australije. Dosad je otkriveno oko 25.000 vrsta zidnih guštera diljem svijeta, a gotovo svi imaju sposobnost odvajanja dijelova repa. To zbunjuje predatore i ostale životinje i pomaže gušteru da pobjegne tijekom napada.

Gušter. (Credit: Wikimedia.org)

Rep guštera sastoji se od kostiju, a zadnji dio repa vrlo je slabo spojen na ostatak tijela pa se lako može odvojiti. Odvojeni rep može se micati, a to zbunjuje i plaši predatore. Odvojeni dio repa pomiče se s jedne strane na drugu i daje priliku gušteru da pobjegne. Rep guštera ponovno naraste u roku od nekoliko tjedana, no riječ je o samo jednom dijelu repa. Taj novi dio repa bit će drugačije boje od ostatka tijela, a to je svojstvo karakteristično samo za nekoliko vrsta guštera.

Uobičajeni gušteri koje viđamo blizu kuća imaju uši, dugačko tijelo, glavu te četiri noge ili uda. Rep im je drugačiji od repova kod zmija, no ipak spadaju u istu kategoriju. Naime, zmije i gušteri imaju pokretnu kvadratnu kost i zbog toga spadaju u nadred Lepidosauria (gmazovi čije se krljušti isprepliću).

Komodski varan. (Credit: Wikimedia.org)

Komodski varan. (Credit: Wikimedia.org)

Neki gušteri rađaju, a neki se izliježu iz jaja. Hrane se uglavnom insektima, no neke vrste će pojesti i manje životinje ili ptice. Različitih su veličina – od nekoliko centimetara poput gekona do komodskog varana koji može biti dugačak do tri metra. Komodski varani žive u Indoneziji i vrlo su otrovni. Love u grupama – promatraju i ubijaju plijen, a zabilježeni su i napadi na čovjeka.

Gušteri imaju iznimno dobar vid i vide boju u različitim varijacijama. Međusobno komuniciraju pokretom tijela i feromonima. Neki gušteri poput kameleona mogu promijeniti boju svojeg tijela i tako izbjeći predatore.

Gušteri obitavaju u šumama, pustinjama, močvarama i stjenovitim područjima.Tu se mogu sakriti između stijena i vegetacije. Vole toplinu i najaktivniji su tijekom dana. Ako je previše vruće, sklonit će se u sjenu, a tijekom zime hiberniraju.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...