Connect with us

Hi, what are you looking for?

Planete i mjeseci

Kakve su šanse za postojanje života na Plutonu?

Kad je u pitanju život izvan Zemlje naše oči su uprte put Marsa i Europe. Ipak, novi nas oblici života možda čekaju tek na kraju Sunčevog sustava.

Analize koje je napravila letjelica New Horizons sada upućuju na mogućnost postojanja tekućeg oceana ispod krhke površine Plutona, što teoretski može značiti postojanje nekog oblika života na tom patuljastom planetu.

Profesor William McKinnon sa sveučilišta Washington u St. Louisu je koautor dva istraživanja o Plutonu objavljena u časopisu Nature. On se bavi pitanjem postojanja mikroorganizama na Plutonu ako na njemu zaista postoji ocean.

“Ono što mislimo da je ocean na Plutonu, zapravo je slana tekućina, puna amonijaka – gotovo poput sirupa. Detektirali smo amonijak na Plutonovom velikom mjesecu Charonu, ali i na jednom manjem pa stoga pretpostavljamo da ga ima i na Plutonu”, rekao je Mckinnon u izjavi.

Plutonov prirodni bazen je čak 960 kilometara dug, 400 kilometara širok i 3,2 kilometra dubok, a nazvan je Sputnik Planitia. No kako je moguće da Pluton, koji je od Sunca 40 puta dalje nego Zemlja, može imati tekuću vodu?

Znanstvenici pojašnjavaju da taj patuljasti planet još uvijek ima dovoljno radioaktivne topline u sebi da drži vodu tekućom ispod svoje površine.

“Te ideje o oceanu na Plutonu su moguće, ali sve su to još zaključci bez direktnih dokaza. Ako zaista želimo potvrditi da takav ocean postoji morat ćemo izvršiti dodatna mjerenja. Na novim generacijama je da nastave gdje je New Horizons stao”, rekao je McKinnon.

Ako zaista na Plutonu postoji život on zasigurno neće biti onakav kakav mi poznajemo. “Oblici života koje mi poznajemo mogu tolerirati ekstremnu hladnoću, toplinu i sol, ali ne mislimo da bi mogli tolerirati toliku količinu amonijaka koju Pluton treba da bi spriječio zamrzavanje tog oceana . To je mjesto nemoguće za klice, a još manje za neki drugi oblik života koji poznajemo.”

Dok more metana na Saturnovu mjesecu Titanu povlači pitanje iz neobičnih i fantastičnih priča “je li moguć život u tim egzotičnim hladnim tekućinama?”, mi imamo još mnoge zanimljivosti za otkriti.

Na kraju Sunčevog sustava postoje mnogi ledeni objekti, a ako ocean može opstati na Plutonu tko zna što nas još čeka.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...