Prema rezultatima dugotrajnog istraživanja koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta California, kemikalije koje se nalaze u proizvodima za osobnu njegu utječu na to da se pojavi prijevremeni pubertet.
Izloženost parabenima, fenolima i ftalatima posebno utječe na djevojčice dok kod dječaka ova pojava nije uočena.
Rizični proizvodi
Kemikalije utječu na djevojčice još za vrijeme majčine trudnoće i za vrijeme njihovog odrastanja. Ftalati se mogu naći u proizvodima kao što su sapuni, šamponi, dezodoransi, parfemi ili lakovi za nokte, a parabeni se koriste kao konzervansi u kozmetici.
Fenoli se nalaze u pastama za zube, ruževima, sprejevima za kosu, šamponima i losionima za tijelo kako bi proizvođači povećali trajnost proizvoda.
Voditeljica studije dr. Kim Harley kaže kako su kod majki koje su za vrijeme trudnoće imale povišene razine dietil ftalata i triklosana djevojčice ušle u prijevremeni pubertet. Neke djevojčice koje su u dobi od 9 godina imale visoke razine parabena također su ušle u raniji pubertet.
Pravo vrijeme za pubertet?
U europskim državama pubertet kod djevojčica nastupa sve ranije. Sada obično počinje s 10 godina dok je 1920-ih dob stupanja u pubertet bila 14,6 godina.
Rani pubertet sa sobom nosi razne probleme kao što su rizici od mentalnih bolesti ili rizik od raka dojki i jajnika.
“Jedna hipoteza glasi da kemikalije u okolini mogu imati važnu ulogu, a naša saznanja to i potvrđuju”, rekla je Harley. “Mi smatramo kako ftalati, parabeni i triklosan utječu na endokrini sustav. Oni oponašaju, blokiraju ili na neki način ometaju hormone u našem tijelu.”
U studiji je sudjelovalo 338 djece čije majke su se prijavile za sudjelovanje u studiji još 1991. Vršila su se mjerenja koncentracije kemikalija za vrijeme trudnoće pa sve do puberteta djeteta. Kod svake udvostručene razine triklosana u majčinom urinu, prva menstruacija njene djevojčice je uranila za malo manje od mjesec dana.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Human Reproduction.