To je osobito dobra vijest kad se uzme u obzir da ta zemlja ima najzagađeniji zrak na svijetu, tako kažu podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Trenutno je toranj još u fazi testiranja kojeg provode znanstvenici odjela za očuvanje okoliša Kineske akademije znanosti.
Sam projekt je pokrenut još 2015. godine, no toranj je izgrađen krajem prošle godine.
Jedan drugi izvještaj WHO-a upozorava da je zagađenje zraka najveći ekološki rizik za zdravlje ljudi te je odgovorno za 1 od 9 smrtnih slučajeva godišnje širom svijeta. Procjene su da zbog zagađenog zraka godišnje u svijetu umre oko 3 milijuna ljudi.
U gradu Xianu, na sjeveru Kine, možda ipak postoji nada. Ovaj eksperimentalni toranj tamo ima pozitivne učinke na kvalitetu zraka u okolini.
“Na svijetu nema tornja slične veličine i rezultati su ohrabrujući,” poručio je Cao Junji, koji vodi istraživanje na tornju. Izjavio je i kako su promatrali kvalitetu zraka u radijusu deset kvadratnih kilometara oko tornja i početni rezultati im izgledaju dobro, s obzirom na to da toranj dnevno ispušta 10 milijuna kubičnih metara čistog zraka od prošle godine kada je pokrenut. Junji tvrdi da toranj, u danima kad je smog iznimno visok, može spustiti razinu onečišćenja zraka na umjerene razine.
U onom periodu kad zagađenje dosegne kritične razine, što se sve češće događa zimi budući da se Xian oslanja na ugljen za grijanje, toranj smanji razinu onečišćenja na umjereni nivo. Količina sitnih čestica PM2.5, koje se nalaze u smogu i koje su opasne po ljudsko zdravlje, su u prosjeku bile manje za 15% u tijeku kritične faze zagađenja zraka.
Kvaliteta zraka tijekom proteklih nekoliko mjeseci se mjerila na području 10 kvadratnih kilometara od tornja. Junji naglašava da rezultati nisu konačni i kako testiranje još uvijek traje.
Toranj radi na principu staklenika koji prekriva površinu veličine otprilike pola nogometnog igrališta oko temelja tornja. Zagađeni se zrak uvlači u staklenik gdje se potom zagrijava putem solarne energije. Vrući zrak zatim prolazi kroz toranj u kojem postoji više slojeva filtera za pročišćavanje.
Zbog staklenika, toranj tijekom dana gotovo da ne koristi električnu energiju, za razliku od raznih drugih manjih pročišćivača. Problematično je to što Kina većinu svoje energije još uvijek dobiva sagorijevanjem ugljena koji jako zagađuje okoliš.
Prije izgradnje ovog tornja u Xianu je najveći sustav za pročišćavanje zraka bio u Pekingu, ali znatno manje veličine.