Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Bakterije i virusi

Kinez dizajnirao odijelo za koje tvrdi da štiti od zaraze koronavirusom

Dayong Sun kineski je arhitekt i autor odijela “Be a Batman” koje se sastoji od vlakana oblikovanih poput krila šišmiša, a može se nositi kao ruksak.

Materijal od termoplastike se rasteže i omogućuje stvaranje mjehura oko čovjeka koji ga nosi kako bi se zaštitio od koronavirusa. Sprava je opremljena UV svjetlima koja zbog visoke temperature mogu ubiti svaki patogen u zraku, pa čovjek koji je nosi ostaje u sterilnom prostoru, piše The Sun.

Međutim, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) istakla je kako UV lampe ne treba koristiti na koži jer taj tip svjetlosti oštećuje kožu i stvara iritacije.

Dizajn odijela imitira krila šišmiša, životinje koja je navodni krivac za pojavu virusa, ali istraživanja su pokazala kako su šišmiši zapravo imuni na zarazu.

Smatra se da je razlog u njihovim letačkim sposobnostima, s obzirom na to da tijekom leta razvijaju temperaturu tijela do 40 stupnjeva Celzija te imaju brz metabolizam koji onemogućuje širenje patogena.

“Koronavirus ubija temperatura od 56 stupnjeva. Termoplastični premaz djeluje kao vjetrobransko staklo, u njemu su grijači koji otapaju led i snijeg zimi. Ali još imamo puno posla kako bi stvorili stvaran proizvod”, rekao je Sun novinarima.

Inspiraciju je pronašao u fikcijskom junaku Batmanu te objasnio kako on pomiče granice ljudskih mogućnosti, a činjenica je da su šišmiši mogući izvor koronavirusa.

“Šišmiši su sisavci kao i ljudi, s različitostima i dugovječnošću, zbog čega su idealan domaćin za koronavirus. Promjene temperature tijela im omogućuju da budu nositelji virusa, a istovremeno spriječe njegovo širenje tijelom”, izjavio je Dayong nadajući se da će uskoro pronaći investitora za svoje odijelo kako bi ono postalo dostupno čovječanstvu, a istovremeno će vlastite usluge ponuditi besplatno.

“Be a Batman” odijelo je koje je osmislio za slučaj epidemije, ali ono se može koristiti i kao vlastiti prostor jedanput kad zaraza prođe. Iako stručnjaci još nisu sasvim sigurni kako se virus širi, vjeruju kako je ključan bliski osobni kontakt sa zaraženom osobom.

Nadalje, vjeruju kako je moguće zaraziti se diranjem površina koje je dotakao zaraženi te prenijeti virus do svojih usta ili očiju. Možda nije riječ o zarazi koja se širi udisanjem istog zraka s oboljelim, a “Be a Batman” nije odijelo koje štiti od prodora zraka, ali u svakom slučaju ograničava izravni kontakt s drugim ljudima.

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...