Bolnica u Kini dovršila je inovativnu operaciju uklanjanja šest kralježaka iz kralježnice pacijentice i zamjene istih s 3D printanim titanskim proteticima.
Kineska novinska grupa People’s Daily Online objavila je da je 28-godišnjoj ženi, poznatoj pod pseudonimom Xiao Wen, dijagnosticiran hondrosarkom u svibnju ove godine. Riječ je o rijetkom obliku kancerogenog tumora koji napada hrskavicu, otporno “gumasto” vezivno tkivo koje se nalazi između brojnih kostiju u ljudskome tijelu.
Ovi tumori obično se nalaze u zdjelici ili bedru. No, u slučaju ove žene tumor je napao šest ili sedam cervikalnih kralježaka, kostiju nalik diskovima koje čine vrat. S vremenom se njeno stanje pogoršavalo i uskoro više nije bila u stanju napraviti jednostavne kretnje s rukama.
Poznati spinalni kirurg Xiao Jianru iz šangajske Bolnice Changzheng odlučio je nešto poduzeti i donio revolucionarnu odluku o uklanjanju pogođenih kralježaka i umetanju umjetnih. Doktori su rekli da bi se tretiranje raka konvencionalnim metodama, poput kemoterapije ili radioterapije, pokazalo neučinkovitim s ovim tipom tumora i mlada bi žena bila u opasnosti od povratka bolesti. Obzirom na tešku narav njene bolesti, odlučili su djelovati brzo.
Jianru i njegovi kolege s Drugog vojno-medicinskog sveučilišta Bolnice Changzheng proveli su tri tjedna gradeći umjetne kosti koristeći se ligurom titana i prilagođenom tehnologijom 3D printanja. Kako bi bolje oblikovali nove protetske dijelove, konstruirali su model ženske gornje kralježnice u pravoj veličini koristeći se 3D printerom.
Operacija je trajala 13 sati, a obavljena je u srpnju ove godine. “Xiao Wen polako se oporavlja”, nedavno su izvijestile novine People’s Daily Online. Zahvaljujući operaciji, ona je ponovno u stanju stajati i hodati, iako još uvijek ne može normalno okrenuti glavu.
Ovo nije prvi put da je tim iskoristio tehnologiju 3D printanja u kirurškoj proceduri. Prošle godine, koristili su 3D printane dijelove kako bi zamijenili kralješke vrata i prsiju. Ovog mjeseca, tim kirurga u Indiji također je koristio 3D printane kralješke. No, ova posljednja operacija smatra se najvećom upotrebom ove tehnologije na kralježnici dosad.

Darac Zmaj
24 kolovoza, 2017 u 10:48 am
MADE IN KINA
Ivan Pihač
24 kolovoza, 2017 u 11:32 am
Čekam komentare o ustašama, četnicima i partizanima, jer to je važno, a ne napredak.
Nikola Radovanovic
24 kolovoza, 2017 u 12:24 pm
Za takve nema leka! Jedino neko da im mozak usadi.
Toni Saler
24 kolovoza, 2017 u 6:42 pm
sve idoiti koji uvjek žive u jučer..žalosno
Ernest Marjanović
24 kolovoza, 2017 u 7:05 pm
a isus nas spasitelj koji je umro za grijehe nase?
Zoran Relić
24 kolovoza, 2017 u 1:36 pm
China number one!
Mladen Horvat
24 kolovoza, 2017 u 1:49 pm
Kinezi rasturaju
Ana Cvitković
24 kolovoza, 2017 u 2:40 pm
Vesna Lončarević Labar
Mihael Šuvak
24 kolovoza, 2017 u 6:55 pm
Antonio Jagodić gle šarafa dragane 😀
Şanja Tomislav Sanjalo
25 kolovoza, 2017 u 5:59 am
Bravo
Tomislav Jelavić
25 kolovoza, 2017 u 8:53 am
Problem je sta vide od nehrđajućeg celika iz kine su jako loše