Nevjerojatan fosil otkriva da su kitovi prije imali četiri noge, kao i da su hodali po kopnu.
Mjesto radnje je Peru. Nedavno je otkriven fosil kita starog čak 43 milijuna godina. Imao četiri noge i plivaće kožice.
Četveronožni kitovi
Paleontolozi vjeruju da je četiri metra dugačko tijelo ovog morskog sisavca bilo prilagođeno plivanju i životu u vodi, ali i šetnji kopnom.
Ovaj drevni kit mogao bi se, upravo zbog četiri ekstremiteta i sa snažnim repom, usporediti s dabrom ili vidrom.
Znanstvenici vjeruju kako će ovo veliko otkriće razjasniti evoluciju kitova i odgovoriti na to kako su se oni kao vrsta proširili po cijelom planetu.
“Ovo je najcjelovitiji uzorak četveronožnog kita ikad pronađen izvan Indije i Pakistana”, poručio je paleontolog Olivier Lambert iz belgijskog muzeja Royal Belgian Institute of Natural Sciences.
Paleontolozi su pronašli ovaj fosil u morskim sedimentima koji su udaljeni 1 km od obale Playa Media Lune.
Evolucija
Prvotno se smatralo da su kitovi nastali, odnosno evoluirali u Južnoj Aziji prije približno 50 milijuna godina. Kako su se njihova tijela postupno sve više prilagođavala vodi, migrirali su prema Sjevernoj Africi i Sjevernoj Americi, gdje su i pronađeni drugi fosili.
Najnovije otkriće ipak sugerira kako su rani kitovi uspjeli doplivati tamo iz Južne Amerike.
“Kitovi su kultni primjer evolucije”, objasnio je paleontolog Travis Park iz Prirodoslovnog muzeja u Londonu.”Razvili su se iz malih kopitara u plavetne kitove. Zanimljivo je za vidjeti kako su postupno osvojili oceane”, dodao je.
Studija “An Amphibious Whale from the Middle Eocene of Peru Reveals Early South Pacific Dispersal of Quadrupedal Cetaceans” je objavljena u stručnom časopisu Current Biology.