Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Koale izumiru od spolnoprenosive bolesti

Klamidija ih ugrožava desetljećima, a antibiotici samo odmažu

Jedan od glavnih uzroka zašto izumiru australske koale je infekcija bakterijom klamidija. To je bolest koja se obično prenosi seksualnim kontaktom, a te životinjice pogađa u razmjerima epidemije.

Analize pokazuju kako neke populacije koala iz divljine imaju postotak infekcije klamidijom od 100 %, a bolest uzrokuje sljepoću, tešku upalu mjehura, neplodnost i, u konačnici, smrt. Liječenje antibioticima zna stvarati daljnje probleme, jer antibiotici mijenjaju crijevne bakterije i čine teškim probavljanje eukaliptusovog lišća (što je njihova glavna hrana).

Bakterija klamidije pogađa koale već desetljećima i ne zna se zašto su te životinje toliko ranjive na infekciju. Znanstvenici sumnjaju kako je virus iz iste obitelji baš kao i virus HIV-a kod ljudi. Koale zaražene retrovirusom tipa B, vjerojatnije budu i zaražene klamidijom te vjerojatnije razvijaju teške simptome, poput infekcija urinarnog i reproduktivnog trakta, konjunktivitis te karcinom.

Odrasle koale dobivaju klamidiju poput ljudi, seksualnim putem. Mlade koale se, pak, zaraze jedući hranjivi dio izmeta zaražene majke, objašnjava se u studiji. Bolesne koale se tretiraju antibioticima, ali često gube na težini i umiru tijekom tretmana.

Klamidija je najsmrtonosnija od svih bolesti koje pogađaju životinje. Znanstvenici sumnjaju da im lijekovi koji bi ih trebali spasiti jako poremete balans raznolikosti u crijevima te ometaju probavu hrane.

Lišće eukaliptusa koje je u divljini glavna hrana koalama, sadrži tanin koji može biti jako toksičan ako se ne razgradi određenom vrstom crijevnih bakterija (lonepinella koalarum), stoga ako tih mikroorganizama nema, koale ne mogu probavljati svoje jelo, navode znanstvenici u časopisu Scientific Reports.

U tijeku zadnja dva desetljeća, populacija koala je u dosta područja Australije pala i za 80 %.

Možda će vas zanimati

Arheologija i paleontologija

Znanstvena zajednica ponovno je zapanjena novim otkrićem: dinosaur sa šišmišolikim krilima! Ovo zapanjujuće biće vraća nas u vrijeme kada su dinosauri eksperimentirali s letenjem...

Matematika i Ekonomija

Recesija. Već sama riječ može izazvati nelagodu. Čak i ako niste financijski stručnjak, zasigurno ste osjetili kako promjene u gospodarstvu mogu utjecati na vaš...

Arheologija i paleontologija

Talijanske vlasti nedavno su naletjele na fotografije drevnih etruščanskih artefakata koje su kružile internetom. Na slikama su se našli sarkofazi, urne i pogrebni predmeti,...

Neuroznanost

Ljudski mozak često se naziva najsloženijim objektom u poznatom svemiru. Iako ima masu od samo oko 1,5 kilograma, sadrži oko 86 milijardi neurona, povezanih...