U posljednjih nekoliko mjeseci znanstvenici su pronašli novi sloj u rožnici ljudskog oka te novi ligament u koljenu. Kako je moguće da u današnjem modernom dobu slikovnih prikaza i drugih naprednih medicinskih tehnologija još uvijek u potpunosti ne poznajemo anatomiju ljudskog tijela?
Unatoč dugoj povijesti fascinacije ljudskim tijelom, stručnjaci tvrde da i dalje postoje određene rupe u znanju o anatomiji budući da smo nevjerojatno složena bića. Štoviše, neke razlike vidljive su čak od osobe do osobe. Prema tome, stvarnost je daleko od jasnih i šarenih slika u udžbenicima iz anatomije.
„Kada studenti medicine otvaraju tijelo po prvi put, za njih je to jako teško i zbunjujuće. To je kao da se nalazite u neposrednoj blizine poentilističke slike i vidite samo točkice“, rekao je Daniel Schmitt, evolucijski antropolog sa Sveučilišta Duke. No, postupno, kako mladi liječnici postaju stručnjaci u određenom području, nauče gdje tražiti strukture koje se pojavljuju u istim općim područjima kod svih osoba.
Ali čak i kirurzi, koji imaju iznimnu razinu znanja o specifičnim dijelovima tijela, ponekad naiđu na nešto neočekivano. Primjerice, u ruci postoji mišić koji se zove palmaris longus, a koji je odsutan kod 15% ljudi. Također, neki ga imaju u jednoj, ali ne i u drugoj ruci. Stoga, možda uzrok ovako kasnom otkrivanju pojedinih dijelova tijela leži u tome da liječnici vide samo točno ono što su tijekom vlastitog obrazovanja naučili tražiti, te pritom ne primjećuju neke neobične različitosti.
„A upravo su razlike u ljudskoj anatomiji nevjerojatne. Svatko je drugačiji“, zaključio je Schmitt.
Izvor: Discovery