Mikrobiom majke u trudnoći je glavni uzrok rizika razvoja poremećaja iz autističnog spektra, pokazala je studija znanstvenika s University of Virginia School of Medicine (UVA).
Naime, znanstvenici su uspjeli spriječiti razvoj autizma kod laboratorijskih miševa. Rizik je smanjen blokiranjem određene upalne molekule interleukin-17a, a nju stvara obrambeni sustav organizma.
Stručnjaci vjeruju da bi se autizam također mogao sprječavati time da se inhibira stvaranje te molekule. Također planiraju istražiti sudjeluju li u tom procesu i neke druge molekule.
“Utvrdili smo kako je mikrobiom glavni uzrok u određivanju sklonosti autističnim poremećajima, što znači da bismo mogli ciljati mikrobiom majke ili upalnu molekulu IL-17a”, poručio je dr. sc. John Lukens s Odjela za neuroznanosti na UVA. “Molekula bi se mogla također koristiti kao biomarker za rano dijagnosticiranje”, dodao je.
Poznato je kako u ljudskom tijelu ima više bakterijskih nego ljudskih stanica. Najviše ih je u probavnom sustavu, gdje većinom imaju pozitivnu ulogu. Već se ranije znalo kako poremećaji u funkcioniranju mikrobioma mogu biti uzrok brojnih bolesti, pogotovo nekih autoimunih, poput ulceroznog kolitisa ili Crohnove bolesti. Također je poznato kako je faktor rizika za autizam u genetici, ali i kako dio problema može biti u okolišu.
“Mikrobiom može oblikovati razvoj mozga na razne načine. Doista je važan za kalibriranje odgovora potomstva na infekcije, stres i ozljede”, pojasnio je Lukens.
Tim s UVA pokazao je kako nezdravi mikrobiom majke može uzrokovati probleme u neurološkom razvoju potomka. Dobro je to što se na mikrobiom može relativno lako utjecati putem pravilne prehrane, probiotika i presađivanja uzoraka zdravih fekalija. Svim tim tehnikama se može uspostaviti zdrava ravnoteža među mikroorganizmima u probavnom sustavu.
Drugi pristup, a to je blokiranje IL-17a, puno je rizičniji jer dotična upalna molekula ima bitnu ulogu u obrani organizma od upalnih procesa. Zato i postupanje s njom može imati neželjene posljedice.
Sljedeći korak je testiranje na ljudima. Inače, puno ranijih studija je pokazalo kako virusne i bakterijske infekcije trudnica povećavaju rizik za rađanje djece s autizmom.