Istraživanje koje su vodili istraživači iz američke bolnice Brigham and Women ‘s Hospital (BWH) pokazalo je povezanost između povišene koncentracije ftalata u tijelu i povećanja rizika od dijabetesa kod žena. Ftalati su kemikalije koje narušavaju rad endokrinog tjelesnog sustava, a koje se obično nalaze u proizvodima za osobnu njegu, kao što su hidratantne kreme, lakovi za nokte, sapuni, sprejevi za kosu i parfemi. Oni se također koriste u proizvodnji ljepila, elektronike, igračaka i raznih drugih proizvoda. Ovo otkriće objavljeno je u časopisu Environmental Health Perspectives.
Istraživače je predvodila dr. Tamarra James-Todd, istraživačica u Zavodu za zdravlje žena na BWH. Znanstvenici su analizirali koncentracije ftalata u uzorcima mokraće kod 2.350 žena koje su sudjelovale u istraživanju u okviru programa Izvještaja o nacionalnom zdravlju i nutricionizmu. Otkrili su da je vjerojatnije da će žene s višim razinama ftalata u mokraći imati dijabetes. Konkretno, žene koje su imale najviše razine kemikalija mono-benzil ftalata i mono-izobutil ftalata imale su gotovo dva puta veći rizik od pojave dijabetesa u odnosu na žene s najnižim razinama tih kemikalija. Nadalje, žene s nadprosječnim razinama mono-(3-ugljikpropil) ftalata imale su približno 60% veći rizik od dijabetesa. Na kraju, žene s umjereno visokim razinama mono-n-butil ftalata i di-2-etilheksil ftalata imale su oko 70% veći rizik od dijabetesa.
Ispitanice u istraživanju predstavljale su reprezentativni uzorak američkih žena. One su bile ispitivane i u vezi socio-demografskih te njihovih prehrambenih čimbenika i navika ponašanja. Ipak, istraživači upozoravaju da treba oprezno tumačiti rezultate istraživanja zbog mogućnosti ireverzibilnog dokazivanja. Naime, to je postalo očito u slučaju žena ispitanica u istraživanju koje su same prijavile da imaju dijabetes. “Ovo je važan prvi korak u istraživanju veza između ftalata i dijabetesa”, rekla je dr. James-Todd. “Znamo da osim što su ftalati prisutni u proizvodima za osobnu njegu, oni postoje i u određenim vrstama medicinskih proizvoda i u lijekovima koji se koriste za liječenje dijabetesa, a to bi moglo objasniti višu razinu ftalata kod žena s dijabetesom. Dakle, sveukupno govoreći, potrebno je daljnje istraživanje ovog problema.”