Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Kraken se budi: prve snimke divovske lignje snimljene u dobokome oceanu

Tim znanstvenika, pod vodstvom japanskoga stručnjaka, zabilježio je na filmu prvu snimku žive divovske lignje na svojemu putovanju u dubine oceana s namjerom da istraže misteriozno biće za koje se vjeruje da je inspiriralo mit o Krakenu, čudovištu s pipcima.

Snimke srebrnoga, tri metra dugoga cefalopoda, koje se naziralo u tami skoro jedan kilometar ispod površine, napravljene su prošloga srpnja blizu otočja Ogasawara, 1.000 kilometara južno od Tokija.

Iako je zvijer bila mala u usporedbi sa standardima divovske lignje – najveća ikad uhvaćena bila je duga 18 metara s ispruženim pipcima – tajno snimanje u njenome prirodnom staništu bilo je ključni korak prema razumijevanju životinje, izjavljuju znanstvenici.

„Mnogi su pokušali snimiti živu divovsku lignju u njenome prirodnom okruženju, bili to istraživači ili filmske ekipe. Nitko nije uspio“, izjavio je Tsunemi Kubodera, zoolog Japanskoga nacionalnog prirodnoznanstvenog muzeja, koji je predvodio tim.

„Ovo su prve snimke prave živuće divovske lignje“, rekao je Kubodera o snimkama snimljenim uz pomoć Japanskoga nacionalnog javnog servisa NHK i Discovery Channela.

Ključ njihovoga uspjeha, kaže Kubodera, leži u maloj podmornici opremljenoj svjetlima nevidljivima kako ljudskom oku tako i očima cefalopoda.

On, kamerman i pilot male podmornice tonuli su tiho do 630 metara dubine i pustili kao mamac lignju dugačku jedan metar. Sveukupno su se spuštali stotinjak puta.

„Ako pokušate prići  pritom praveći veliku buku, koristeći jaka bijela svijetla, lignja vam se neće primaknuti – to je bila osnova našega razmišljanja“, objašnjava Kubodera.

„Tako smo sjedili u potpunoj tami koristeći skoro pa infracrveno svjetlo, nevidljivo čak i ljudskome oku, čekajući da nam priđe divovska lignja.“

Kako se lignja približavala, počeli su snimati, prateći ju u dubinu do oko 900 metara.

„Vidio sam mnogo primjeraka divovske lignje tijekom svojega života, uglavnom onih izvučenih iz oceana. Ovo je bio prvi put da vlastitim očima vidim divovsku lignju kako pliva“, rekao je. „Bilo je zadivljujuće, nisam mogao ni sanjati da će biti tako prekrasna. Ona je tako divno stvorenje.“

Sve donedavno malo se znalo o biću za koje se vjerovalo da je pravo lice mitološkoga Krakena, morskoga čudovišta koje su mornari okrivljavali za potapanje brodova u Norveškoj u 18. stoljeću.

Za Kuboderu, ova životinja nije nikakav izvor straha.

„Divovske lignje, zapravo, žive u samoći plivajući morskim dubinama. Ne žive u grupama“, objašnjava. „Tako da, kad sam ju vidio, izgledala mi je usamljeno.“

Izvor: Reuters, NewsDaily

Možda će vas zanimati

Arheologija i paleontologija

Znanstvena zajednica ponovno je zapanjena novim otkrićem: dinosaur sa šišmišolikim krilima! Ovo zapanjujuće biće vraća nas u vrijeme kada su dinosauri eksperimentirali s letenjem...

Matematika i Ekonomija

Recesija. Već sama riječ može izazvati nelagodu. Čak i ako niste financijski stručnjak, zasigurno ste osjetili kako promjene u gospodarstvu mogu utjecati na vaš...

Arheologija i paleontologija

Talijanske vlasti nedavno su naletjele na fotografije drevnih etruščanskih artefakata koje su kružile internetom. Na slikama su se našli sarkofazi, urne i pogrebni predmeti,...

Fizika

Svjetlost je jedna od najvažnijih pojava u prirodi, omogućujući ne samo vid, već i život kakav poznajemo. No, unatoč njenoj svakodnevnoj prisutnosti, svjetlost ostaje...