Malezijski istraživači razvili su metodu kojom odbačeno lišće ananasa pretvaraju u dovoljno čvrst materijal od kojeg se zatim može napraviti kostur za dron.
Projektom, na čijem je čelu profesor Mohamed Thariq Hameed Sultan s malezijskog Sveučilišta Putra, pokušava se pronaći održiva upotreba otpada od ananasa koju generiraju farmeri u Hulu Langatu, području udaljenom 65 kilometara od Kuala Lumpura.
Profesor Thariq za Reuters je izjavio kako su dronovi izrađeni od biokompozitnog materijala imali bolji omjer čvrstoće i mase u odnosu na one izrađene od sintetičkih vlakana, a pokazali su se i kao jeftinija i lakša varijanta.
Ako se dron ošteti, kostur drona može se zakopati u zemlju gdje će se razgraditi u roku od dva tjedna. Prototip napravljen od biokompozitnog materijala letio je na visini od oko 1.000 metara, a u zraku se mogao zadržati oko 20 minuta, prenosi Reuters.
Znanstvenici u budućnosti žele napraviti veće dronove koji bi mogli nositi veći teret poput različitih senzora za upotrebu u agrikulturi. Poljoprivrednici često spaljuju ili bacaju lišće nakon branja ananasa, što u konačnici rezultira zagađenjem zraka. Prodaja otpada umjesto bacanja ili spaljivanja, povećat će prihode poljoprivrednicima, a uz to će se smanjiti i zagađenje okoliša.