Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Oboljenja i poremećaji

Manje invazivne tehnike za reguliranju komplikacija kao posljedica pankreatitisa

Korištenje kombiniranog tretmana u liječenju teškog akutnog pankreatitisa pouzdano je i učinkovito u borbi protiv oboljenja, što rezultira kraćim hospitalizacijama i rjeđim radiološkim postupcima no u slučaju standardne terapije, navodi se u studiji Clinical Gastroenterology and Hepatology.

U spomenutoj studiji, liječnici su ustanovili da pacijenti s infektivnom nekrozom gušterače mogu izbjeći operativni zahvat korištenjem primarnog konzervativnog liječenja, koje se zapravo odvija u samom pacijentu. Pankreatitis se odnosi na upalu gušterače koja obično počinje kao iznenadni napad a nerijetko je posljedica žučnih kamenaca ili abuzusa alkohola. Teški akutni pankreatitis (AP) inicijalni je stadij pankreatitisa, karakteriziranog postupnim odnosno iznenadnim snažnim bolovima u središnjem dijelu trbuha koji putuju prema leđima, signalizirajući oštećenu ili snažno nadraženu gušteraču.

Premda pojedini ljudi dožive više od jednog napada, te se nakon svake pojedine epizode sasvim oporave, 20% pacijenata s akutnim pankreatitisom suočeno je s teškim, po život opasnim oboljenjem popraćenim višestrukim komplikacijama, uključujući i autodigestivnu nekrozu gušterače (walled-off pancreatic necrosis – WOPN). WOPN se može inficirati, opstruirati ili stvoriti prolaze prema susjednim organima, nagristi ili stisnuti krvne žile, te u značajnoj mjeri produljiti funkcionalan oporavak pacijenta. Prilikom inficiranja WOPN-a ili tijekom opstrukcije susjednih organa, drenaža i operativni zahvat najstrože se preporučuju. Međutim, manje invazivne tehnike razvijene tijekom posljednjih 15 godina pokazale su se jednako učinkovite te uzrokuju manje komplikacija od operativnog zahvata.

Liječnici Virginia Mason Medical Centera usporedili su utvrđen tretman liječenja WOPN-a (standardna perkutana drenaža, prilikom koje se koristi tanka igle za odvod inficirane tekućine) u kombinaciji sa modalitetnom terapijom (endoskopski transenterički [kroz crijeva] stentovi dodaju se u dijelove perkutanih [potkožnih] drenova). Simptomatski pacijenti sa WOPN-om između siječnja 2006 i kolovoza 2009 liječeni su standardnom perkutanom drenažom odnosno kombiniranom modalitetnom terapijom te uspoređeni s težinom oboljenja u odnosu na dužinu hospitalizacije, trajanje drenaže, komplikacije i broj radioloških i endoskopskih procedura. Kod pacijenata podvrgnutih kombiniranoj modalitetnoj terapiji utvrđena je znatno niže trajanje hospitalizacije, trajanje vanjske drenaže i broj CT skeniranja. Kod pacijenata sa standardnom perkutanom drenažom utvrđene su brojne komplikacije.

“Pacijentima s autodigestivnom nekrozom gušterače potrebna je bila dulja hospitalizacija, iskoristili su znatne količine zdravstvenih resursa i izloženi su bili velikim količinama ionizirajućeg zračenja,” navodi dr. Michael Gluck, s Digestive Disease Institute, Virginia Mason Medical Center i glavni autor studije. “Sve dok ne provedemo polivalentnu, randomiziranu studiju, aktualna studija ostat će razmjerno učinkovita i pouzdana u liječenju simptomatske autodigestivne nekroze gušterače, uz snažnu korist od kraće hospitalizacije i uporabe radioloških pomagala.” Po život opasne komplikacije uzrokovane akutnim pankreatitisom odnose se na infektivnu nekrozu gušterače (mrtvo tkivo pankreasa), što se smatra uvriježenom pojavom u slučaju većine smrti kod pacijenata oboljelih od akutnog pankreatitisa. Sukladno različitim smjernicama liječenja, standardna skrb nekrotizirajućeg pankreatitisa odnosi se na operativni zahvat.

U drugoj studiji, liječnici su usporedili ishod kirurškog liječenja u odnosu na primarno konzervativno liječenje, primijenjeno na pacijentima odjela intenzivne njege, liječene antibioticima, presađivanjem organa, programom intenzivne nutritivne pomoći, i pokaže li se potrebnim, perkutanom drenažom. “Do sada nije bilo ispitivanja koje bi usporedilo konzervativno i kirurško liječenje pacijenata s infektivnom nekrozom pankreatitisa, iz razloga što se konzervativno liječenje nikada nije smatralo održivom metodom liječenja”, ističe dr. Kumar Pramod Garg, DM, s All India Institute of Medical Sciences u New Delhiju, i glavni autor ove studije.

“Uspjeli smo pokazati da su tijekom desetogodišnjeg razdoblja, pacijenti koji su primili primarno konzervativno liječenje imali znatno višu stopu preživljavanja od onih koji su bili podvrgnuti operativnom zahvatu.” Skupina od 28 pacijenata s infektivnom nekrozom pankreatitisa liječena je operativnim zahvatom, dok je 52 pacijenata druge skupine primilo primarno konzervativno liječenje. Primarna konzervativna strategija rezultirala je smrtnošću usporedivom s onom nakon operativnog zahvata. Osim toga, 76% pacijenata uspjelo je izbjeći operativni zahvat, dok se 54,5% uspješno izvuklo s primarnom konzervativnom strategijom.

Izvor: American Gastroenterological Association

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...