Znanstvenici iz cijelog svijeta po drugi puta, skupljim metodama, proučavaju asteroid veličine auta koji je eksplodirao iznad nubijske pustinje 2008. godine.
Prvotna istraživanja su bila usmjerena ka klasifikaciji fragmenata meteorita koji su prikupljeni unutar dva do pet mjeseci nakon što su bili raspršeni diljem pustinje i pronađeni pomoću NASA-ine Near Earth Object astronomske mreže. Sada u seriji od 20 radova namijenjenih posebnom dvostrukom izdanju časopisa Meteoritics and Planetary Science, objavljenog 15. prosinca, znanstvenici su proširili svoj rad i demonstrirali različitosti tih fragmenata s implikacijama o meteoritovom porijeklu.
U prvom krugu istraživanja, geofizički znanstvenik s Carnegiea Doug Rumble, u suradnji s Muawia Shaddad sa Sveučilišta u Khartoumu, pregledao je fragment asteroida nazvan 2008 TC3 i zaključio da on pripada u vrlo rijetku kategoriju meteorita zvanu ureiliti. Ureiliti imaju jako različit sastav od većine drugih meteorita. Postoji mišljenje da svi članovi meteoritske obitelji potječu iz istog izvora zvanog ureilitsko roditeljsko tijelo koje bi moglo biti protoplanet.
Sada je Rumble proširio svoj rad i proučava 11 meteoritskih fragmenata, tražeći prisustvo izotopa kisika. Izotopi su atomi istog elementa koji imaju više neutrona u svojoj jezgri. Rumble je objasnio: “Izotopi kisika se mogu koristiti za identificiranje meteoritskog roditeljskog tijela i određivanje da li zaista svi fragmenti potječu iz istog izvora. Svako meteoritsko roditeljsko tijelo u Sunčevom sustavu, uključujući Mjesec, Mars i veliki asteroid Vestu, ima distinktivan potpis izotopa kisika po kojem se može prepoznati čak i kada su drugi faktori, poput kemijskog sastava i tipa stijene, drugačiji.”
Rumble i njegov tim su pripremili sitne mrvice tih 11 meteoritskih fragmenata i stavili ih u reakcijsku komoru gdje su ih zagrijavali laserom kako bi prošli kroz kemijske reakcije i ispustili kisik. Potom su koristili drugu napravu, zvanu maseni spektrometar, za mjerenje koncentracije tih izotopa kisika. Rezultati su pokazali da je cjelokupni raspon izotopa kisika koji je inače prisutan kod ureilita također bio prisutan i u proučavanim fragmentima.
“Već je bilo poznato da su fragmenti iz nubijske pustinje došli od istog asteroida. Uzevši to u obzir, ovi novi rezultati pokazuju da asteroidov izvor, ureilitsko roditeljsko tijelo, također ima veliki spektar izotopa kisika.” rekao je Rumble. Veliki raspon izotopa kisika pronađen kod ureilita vjerojatno je posljedica okolnosti nastanka roditeljskog tijela. Rumble smatra da su stjenovite komponente roditeljskog tijela bile zagrijavane do točke otapanja i onda ohlađene u kristale tako brzo da se prisutni izotopi kisika nisu mogli ravnomjerno raspodijeliti cijelim tijelom.
Kolekcija 20 radova objavljenih u časopisu Meteoritics and Planetary Science nudi ogroman uvid u nastanak i sastav ureilita i njihovog pretpostavljenog roditeljskog tijela.
Izvor: Carnegie Institution