Connect with us

Hi, what are you looking for?

Znanost

Mikroplastika stigla i do najviših planina

Zaista je posvuda

Svaki dan možemo pročitati brojne članke o prisutnosti mikroplastike u prirodi. Pronađena je u morima, oceanima i rijekama. U organizmu brojnih životinjskih vrsta također je otkrivena plastika.

Najnovija istraživanja su pokazala širenje mikroplastike i na planinska područja.

Do sada se vjerovalo kako ona ne može putovati daleko od urbanih područja. Međutim, znanstvenici sa Sveučilišta Strathclyde i Toulouse su otkrili mikroplastiku na Pirinejima u jugozapadnoj Francuskoj.

Kako bi otkrili koliko daleko čestice mogu putovati, pet mjeseci su ih sakupljali u Bernadouze meteorološkoj stanici koja je udaljena 100 km od najbližeg grada.

Bili su jako iznenađeni kada su pronašli plastiku koja se većinom koristi za pakiranje pošiljki na području za koje su smatrali da je nezagađeno.

Dnevno je u prosjeku palo 365 čestica na kvadratni metar površine njihovog uređaja i to putem snijega, kiše ili prašine. Voditelj istraživanja Steve Allen sa Strathclyde Collegea smatra kako su ove sitne čestice dospjele na Pirineje uz pomoć vjetra.

Znanstvenici pretpostavljaju da je plastika došla iz velikih gradova i da je putovala barem 100 km prije nego što je pala na tlo. Oni smatraju da sitne čestice mogu putovati još dalje. Primjerice, pijesak iz Sahare je također pronađen na Pirinejima iako je dvostruko veći i teži od pronađene mikroplastike.

Znanstvenici sada imaju zadatak da odrede koliku štetu plastika nanosi okolišu, posebno hranidbenom lancu kod nekih životinjskih vrsta. Izgleda da je plastika došla do najnepristupačnijih područja na zemlji. Pronađena je i na Antarktici.

Stručnjaci naglašavaju kako je nemoguće očistiti tako malene čestice koje su nevidljive ljudskom oku. Jedino rješenje koje vide je smanjenje proizvodnje i njene upotrebe.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Geoscience.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...