Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Veliki znanstvenici

Milutin Milanković – otac moderne klimatologije

Milutin Milanković, astronom, geofizičar, klimatolog, matematičar, inženjer, izumitelj, doktor tehnike, sveučilišni profesor i književnik, rođen je u Dalju 28. svibnja 1879. u uglednoj obitelji.

Milutinov otac Milan i majka Jelisaveta, iz ugledne osječke obitelji Muačević, imali su šestoro djece, od kojih je troje umrlo u djetinjstvu i ranoj mladosti, dok su starost dočekali samo Milutin, njegova sestra blizanka Milena i mlađi brat Bogdan, poznati romanist i muzikolog. Milan Milanković bio je vlasnik trgovine s kolonijalnom robom koja je dunavskim brodovima pristizala iz Beča, Požuna i Pešte. Milutinov otac umro je vrlo mlad, kada je Milutinu bilo samo šest godina, tako da je brigu o djeci i imanju od preko pedeset tisuća oranica i vinograda, pored majke, preuzeo njihov ujak Vasa Muačević, koji će voditi brigu o Milutinu sve dok on ne počne samostalno zarađivati kroz inženjersku praksu.

Milutin nije redovno pohađao osnovnu školu, nego je imao privatne učitelje i sva četiri razreda osnovne škole položio je odjednom 1889. godine. Veliki utjecaj na formiranje Milankovićeve osobnosti imala je rodna kuća i njezino okruženje, posebno veličanstveni Dunav koji je protjecao pored njihovog vrta. Godine 1889. Milutin se upisuje u realnu gimnaziju u Osijeku. Ovdje će presudnu ulogu u njegovom životnom opredjeljenju imati profesor matematike Vladimir Varićak, kasnije poznati matematičar, član JAZU i SANU. Godine 1896. upisuje se na studije građevinske tehnike, gdje za šest godina stječe zvanje diplomiranog inženjera, a 1904. godine postaje doktor tehničkih znanosti. Od 1905. do 1909. radi kao građevinski inženjer u nekoliko bečkih tvrtki, a afirmaciju stječe kao projektant armirano – betonskih građevina. Prijavljuje šest patenata čijom primjenom bit će izgrađeni brojni objekti na području tadašnje Austro-Ugarske Monarhije.

Na poziv poznatih znanstvenika Jovana Cvijića, Mihaila Petrovića i Bogdana Gavrilovića, Milanković napušta unosni posao i prihvaća mjesto izvanrednog profesora primijenjene matematike na tek osnovanom Univerzitetu u Beogradu. Na ovoj dužnosti ostat će sve do umirovljenja 1955. godine.U međuvremenu izabran je za redovnog člana SANU i dopisnog člana JAZU, proveo je Prvi svjetski rat u internaciji u Budimpešti, objavio svoja najznačajnija djela, sudjelovao na međunarodnim znanstvenim skupovima.

Umro je u Beogradu 12. prosinca 1958. godine u 79 godini života, a po vlastitoj želji njegovi posmrtni ostaci preneseni su u Dalj 1966. godine, gdje počiva u obiteljskoj grobnici s roditeljima, sestrom, braćom i brojnim precima među kojima je bilo i seljaka i ratnika, oficira i generala, dvorskih savjetnika i narodnih tribuna, pronalazača i filozofa. Povjerio je svojim mještanima, Daljcima, da vode brigu o njegovim zemnim ostacima, a njegov duh i djelo odavno su dio svjetske baštine. Milanković se bavio krucijalnim kozmičkim i ljudskim pitanjima, suncem i ledom, od čijeg međusobnog odnosa zavisi pojava i opstanak života u svemiru. U skromnim uvjetima, uz pomoć papira i olovke, matematički je objasnio uzroke, nastanak i trajanje ledenih doba na Zemlji, dokazao vezu između nebeske mehanike i klime na Zemlji, postavio teoriju pomicanja sjevernog Zemljinog pola.

Najznačajnija Milankovićeva djela su „O primeni matematičke teorije sprovođenja toplote na probleme kosmičke fizike“ i “Kanon osunčavanja Zemlje i njegova primena na problem ledenih doba“. Pored toga, Milutin Milanković je značajan i kao književnik. Njegova znanstveno popularna knjiga „Kroz vasionu i vekove“ jedna je od najboljih u svom žanru, kao i trotomni memoari “Uspomene, doživljaji i saznanja“, gdje su sjećanja na rodnu kuću, Dalj i njegovu okolinu ispisani izuzetnim lirskim tonovima.Milanković je tvorac dosad najdetaljnijeg kalendara, u kojem je kalendarska godina svega dvije sekunde duža od sadašnje tropske godine. Milankovićev kalendar zahtijevao bi korekciju tek za 28 000 godina. Ovaj kalendar službeno je prihvaćen na Vaseljenskom saboru u Carigradu 1923. godine, ali nikada nije primijenjen u praksi.

Kao i svi vizionari, Milanković nije doživio da njegove teorije steknu punu afirmaciju. Tek od 1976. godine kada su empirijska istraživanja dokazala preciznost Milankovićevih teorija, njegov ugled u svjetskoj znanosti vrtoglavo raste. Njegovo glavno djelo “Kanon osunčavanja i njegova primena na problem ledenih doba“ svrstano je u najznačajnija znanstvena djela 20. stoljeća. Milutina Milankovića svjetska znanost uvrstila je među 5 najvećih znanstvenika 20. stoljeća, a NASA, agencija za svemirska istraživanja, među 15 najvećih znanstvenika svih vremena koji su se bavili planetom Zemljom.

U Milankovićevu čast jedan krater na Mjesecu, jedan na Marsu i jedan planetoid nazvani su njegovim imenom. Jedna od budućih ekspedicija na Mars nosit će Milankovićevo ime. UNESCO je 2009. godinu, povodom 130. godišnjice znanstvenikovog rođenja, proglasio Milankovićevom godinom. U svijetu se održavaju međunarodni znanstveni simpoziji posvećeni Milankoviću, a globalna promjena klime na Zemlji čini njegovo djelo trajno aktualnim.

Izvor: Milutin-Milankovic.com

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...