Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biljke i životinje

Morski puževi koji se razmnožavaju ubodima u glavu

Traumatična parenja poprilično su česta u prirodi. Događaju se kada mužjaci upotrijebe specijalizirane strukture kako bi ranili ženku, kao primjerice, bodlje na penisu kod divljih i domaćih mačaka koje koriste za grebanje i stimulaciju ženkinog spolnog organa. Često je svrha takvog parenja ubacivanje sperme ili drugih supstanci u određena područja ženke te se zove traumatična oplodnja. Stjenice su najpoznatije po ovoj vrsti oplodnje, no također se može naći kod velikog broja crva, zmija, pauka i morskih puževa.

(Credit: Johanna Werminghausen)

Sa svojim dvocijevnim penisima, koji se sastoje od loptice penisa koja izbacuje spermu s jedne strane i penisa koji nalikuje šprici s druge strane, morski puževi roda Siphopteron tako su građeni da bi mogli jedni drugima ubrizgavati različite vrste tekućina dok se pare. Ovaj rod puževa su hermafroditi.

Rolanda Lange, sa Sveučilišta Tuebingen u Njemačkoj, već godinama proučava načine parenja morskih puževa i svjedočila je kako jedni drugima ubrizgavaju tekućine u noge i leđa. Radeći s novom vrstom morskih puževa roda Siphopteron sp. 1, Lange i njeni kolege su uočili novu vrstu ubrizgavanja, i to u glavu.

Zajedno s Johannom Werminghausen sa Sveučilišta Monash u Melbourneu i Nilsom Anthesom sa Sveučilišta u Queenslandu, Lange je prikupila 32 pripadnika ove vrste morskih puževa, dužine 2-4 mm, s obale otoka Guštera u Queenslandu u Australiji. Bili su razdvojeni u osam različitih grupa i bilo im je dozvoljeno parenje tri puta dnevno. Većina parenja odvijala se između dvije jedinke, dok su se jednom tri jedinke spojile u tzv. krug parenja.

Puževi roda Siphopteron su hermafroditi, što znači da imaju i muške i ženske reproduktivne organe. „Iako postoje brojne dobre teorije za objašnjenje pojave hermafrodita, to je još uvijek predmet rasprava“, kaže Lange. „Ukratko, biti hermafrodit u uvjetima niske gustoće može biti korisno. Mnoge vrste mogu biti hermafroditi jednostavno zato što su im to bili i preci, te im možda nedostaje genetičkih sposobnosti kako bi razvili odvojen spol.“

Rolanda Lange, Johanna Werminghausen, Nils Anthes

Dok drugi pripadnici Siphopteron morskih puževa iskazuju poprilično fleksibilne oblike hermafroditizma, pripadnici ove nove vrste, Siphopteron sp. 1, poprilično su jednostavni – sve je obostrano kada je riječ o seksu. Tako ako jedan puž želi nešto ubrizgati u glavu parnjaka, i parnjak će učiniti isto.

Glava, tj. čelo, nije nasumično mjesto ubrizgavanja, niti je Siphopteron sp. 1 prisiljen ubosti svog parnjaka u glavu jer je to jedino mjesto gdje mogu doseći. Štoviše, mogu doseći bilo koje mjesto na tijelu svog partnera zahvaljujući fleksibilnom penisu koji se može protezati kroz cijelu dužinu tijela. „Mogu dosegnuti bilo gdje na tijelu parnjaka, ako je to potrebno“, kaže Lange.

Tako da ostaje pitanje zašto čelo? Iako još ništa nije potvrđeno i tekućina žlijezde prostate još nije analizirana, Lange i njeni kolege kažu kako vjerojatno nije slučajnost što je mjesto ubrizgavanja smješteno iznad puževog centralnog živčanog sustava. Je li moguće da žele manipulirati jedni drugima na psihološkoj razini? Lange kaže da ako već postoji konflikt seksualne prirode kod ove vrste, psihološka kontrola partnera koji oplođuje može manipulirati primateljem oplodnje na način koji njemu odgovara.

To može značiti da se ženkama ili primateljima tekućina manipulira da pohrane više sperme u svojim organima specijaliziranim za pohranu sperme. „Događa li se zapravo ta manipulacija kod ovih vrsta je trenutno čisto nagađanje“, kaže Lange. „Mi smatramo da naši trenutni dokazi govore tome u prilog i također se nadamo da će potaknuti daljnju diskusiju o tome je li ova vrsta manipulacije kod partnera za parenje nešto što se općenito događa u životinjskom svijetu a nije do sada promatrano.“

Kako to izgleda pogledajte u videu:

Izvor: ScientificAmerican

Možda će vas zanimati

Biljke i životinje

Zanimljivosti o mačkama mogu nas ne samo zabaviti, nego i proširiti naše znanje o ovim misterioznim i neodoljivim životinjama. Mačke su odavno zauzele posebno...

Veliki znanstvenici

Kada nam na pamet padnu najpoznatiji izumi Nikole Tesle, često nas zapljusne val znatiželje i divljenja prema ovom vizionaru čiji radovi i danas rezoniraju...

Arheologija i paleontologija

Zamislite ovo: anatomija, to čudesno područje koje nas vodi u najskrivenije kutke našeg bića. Možda vas sjećanja odvedu u dane srednje škole, s rukavicama...

Arheologija i paleontologija

U srcu Mezoamerike, Teotihuacan, ogromna urbana sredina, procvjetala je odvojeno od kasnije aztečke civilizacije, nastanjujući centralni Meksiko između 100. pr. Kr. i 800. n....