Connect with us

Hi, what are you looking for?

Neuroznanost

Može li hibernacija spasiti oboljele od raka?

Foto: Shutterstock

Induciranje stanja sličnog hibernaciji kod osoba oboljelih od raka moglo bi dati više vremena liječnicima da pronađu adekvatnu terapiju.

Rast tumora značajno bi se usporio, a možda čak i potpuno zaustavio, dok bi zdrave stanice postale otpornije na radijaciju. Tijekom hibernacije, osnovne tjelesne funkcije poput otkucaja srca, disanja i metabolizma se usporavaju, a ista je stvar i na molekularnoj razini – aktivnost gena i sinteza proteina također se odvijaju mnogo sporije.

Ako ova ideja zaživi, mogla bi spasiti i pacijente s rakom u terminalnoj fazi. Polovica oboljelih od raka je u poodmakloj fazi bolesti koju karakteriziraju metastaze po cijelom tijelu i za takve se bolesnike malo toga može učiniti. „Nemoguće je liječiti sve metastaze kirurškim putem ili radijacijom. Vjerojatnije je da ćete na taj način ubiti pacijenta, a ne rak“, rekao je fizičar Marco Durante s Instituta Trento u Italiji. „No ako induciramo stanje slično hibernaciji, možemo zaustaviti rast stanica raka.“

Trenutno je nemoguće staviti osobu u hibernaciju pod sigurnim i kontroliranim uvjetima, no Durante vjeruje da će to biti moguće kroz 10 godina. Zasad su znanstvenici uspjeli inducirati hibernaciju kod štakora manipulacijom određenog dijela mozga, a sada kad je poznato kako hibernacija funkcionira, znanstvenici vjeruju da mogu razviti lijek koji može inducirati hibernaciju kojom bi temperatura tijela bila spuštena na 13˚C-15˚C.

„Zasad ciljamo na hibernaciju koja bi potrajala najmanje tjedan dana jer bi nam to omogućilo bolju pripremu daljnje terapije.“

Normalna tjelesna temperatura je 37˚C, no postoje brojni zapisi o ljudima koji su preživjeli i mnogo niže temperature bez ikakvih posljedica. Jedan od njih je slučaj jedne radiologinje koja je pala u rupu u ledu gdje je bila zarobljena preko sat vremena. Temperatura joj je pala na 13.7˚C i osim privremenog slabijeg oštećenja živaca, nije imala nikakvih posljedica.

Drugi slučaj uključuje 15-mjesečnu bebu koja je u pelenama prenoćila na temperaturi od -24˚C. Kad je pronađena, bila je klinički mrtva jer nije imala otkucaja srca, no nakon što su je ugrijali, beba se vratila u prijašnje stanje, ne pokazujući nikakve posljedice. Njezin je doktor rekao da je bila u stanju sličnom hibernaciji.

„Učinak ove metode liječenja teško je predvidjeti. Moguće je da bi doista pomogla pacijentima, a možda bi i ometala terapiju. Potrebno je provesti još eksperimenata kako bismo bili sigurni da je hibernacija sigurna i učinkovita za osobe oboljele od raka“, rekao je onkolog iz Centra za istraživanje raka u Velikoj Britaniji, Peter Johnson.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...