Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Arheologija i paleontologija

Muzej u Pompejima od 2021. godine prikazuje blistavu izložbu arheoloških blaga

Blago amuleta iskopano u Pompejima, uz dopuštenje talijanskog Ministarstva kulturne baštine i djelatnosti / Arheološkog parka Pompeja.

Pompeji – ime koje odmah priziva slike drevnog grada zamrznutog u vremenu, zakopanog pod pepelom nakon katastrofalne erupcije vulkana Vezuva 79. godine. Ovo arheološko nalazište jedno je od najvažnijih na svijetu, pružajući fascinantan uvid u život Rimljana prije gotovo dvije tisuće godina. Ali Pompeji nisu samo mjesto tragedije; oni su također i simbol ljudske otpornosti i želje da sačuvamo i razumijemo svoju povijest.

Obnova i ponovno otvaranje Antiquarium muzeja u Pompejima dogodili su se 2021. godine, upravo u trenutku kada se svijet počeo oporavljati od pandemije COVID-19. Ovaj povratak nakon više od 40 godina zatvorenosti predstavlja važan korak za oživljavanje talijanskog turizma i omogućuje posjetiteljima da ponovno istraže drevne povijesne blaga.

Muzej sada nudi priliku posjetiteljima da vide neke od najdragocjenijih artefakata pronađenih tijekom iskapanja Pompeja, uključujući freske, grafite, kućanske predmete i poznate gipsane odljeve žrtava vulkanske erupcije.

Staklene ploče namještaja s kamejama koje prikazuju Bakha i Arijadnu. Uz dopuštenje talijanskog Ministarstva kulturne baštine i djelatnosti / Arheološkog parka Pompeja.

Što je Antiquarium i zašto je važan?

Antiquarium muzej ima dugu i turbulentnu povijest. Prvi put je otvoren 1873. godine kao mjesto gdje su se pohranjivali i izlagali mnogi nalazi iz Pompeja. No, muzej je kroz desetljeća pretrpio mnoge poteškoće. Tijekom Drugog svjetskog rata, bombardiranje je uništilo cijele sobe i stotine artefakata, što je bio prvi veliki udarac za ovu kulturnu instituciju. Iako je muzej ponovno otvoren 1948. godine, nova katastrofa pogodila ga je 1980. kada je snažan potres zatvorio njegova vrata na neodređeno vrijeme.

Nakon dugog perioda zatvorenosti, Antiquarium je počeo s povremenim izložbama 2016. godine, ali tek 2021. godine, nakon sveobuhvatne obnove, muzej je u potpunosti otvoren za javnost. Ovaj proces obnove bio je ključan ne samo za očuvanje samih artefakata, već i za razumijevanje konteksta u kojem su ti predmeti pronađeni. Antiquarium sada nudi sveobuhvatan pregled povijesti Pompeja, od samnitskog razdoblja do erupcije 79. godine, s posebnim naglaskom na neraskidivu vezu grada s Rimskim Carstvom.

Nova postava: Što sve možete vidjeti?

Šetnja kroz Antiquarium muzej danas je poput putovanja kroz vrijeme. Izloženi artefakti pružaju detaljan prikaz svakodnevnog života Pompejaca prije katastrofe. Među najzanimljivijim eksponatima su freske koje ukrašavaju zidove muzeja, grafiti ispisani rukom drevnih stanovnika te kućanski predmeti kao što su brončani grijači hrane i srebrni pribor za jelo. Tu su i poznati gipsani odljevi žrtava, koji prikazuju posljednje trenutke stanovnika Pompeja uhvaćenih u smrtonosnoj erupciji.

Male čašice koje sadrže pigmente korištene za ukrašavanje zidova vila. Uz dopuštenje talijanskog Ministarstva kulturne baštine i djelatnosti / Arheološkog parka Pompeja.

Jedan od najimpresivnijih artefakata je tzv. Moregine blago, rijetki srebrni servis pronađen tijekom iskopavanja, te predmeti iz Kuće Zlatne Narukvice, luksuzno uređene vile gdje su arheolozi otkrili freske, mozaike i sačuvane ostatke brojnih žrtava. Sve ove postave ne samo da pružaju uvid u sofisticiranost i umjetnički ukus drevnih Pompejaca, već i u njihove svakodnevne aktivnosti i običaje.

Srebrni stolni pribor poznat kao Blago Moregine. Uz dopuštenje talijanskog Ministarstva kulturne baštine i djelatnosti / Arheološkog parka Pompeja.

Antiquarium muzej je više od mjesta gdje se čuvaju stari predmeti; on je prozor u prošlost, mjesto gdje moderna tehnologija i drevna povijest dolaze zajedno kako bi oživjeli svijet koji je jednom bio izgubljen pod vulkanskim pepelom.

Emotivni vrhunac: Soba posvećena erupciji

Jedna od najupečatljivijih prostorija u obnovljenom Antiquarium muzeju u Pompejima je soba posvećena samoj erupciji Vezuva koja je 79. godine uništila cijeli grad. Ova soba nije samo izložbeni prostor; to je mjesto gdje se povijest i emocije sudaraju, stvarajući snažan dojam na svakog posjetitelja. Unutra se nalaze deformirani predmeti – ostaci svakodnevnih objekata koji su bili podvrgnuti ekstremnim temperaturama i silama tijekom erupcije. Vidjeti kako su jednostavni predmeti poput zdjela i stolica izobličeni od vrućine pruža jezivu, ali snažnu sliku razmjera katastrofe.

Tu su i gipsani odljevi žrtava, prikazujući ljude i životinje u njihovim posljednjim trenucima. Ovi odljevi, koje su napravili arheolozi ispunjavanjem praznina u pepelu koje su ostale nakon raspadanja tijela, ne prikazuju samo smrt, već i pokušaj bijega, zaštite, pa čak i nade. Jedan od najdirljivijih prikaza je onaj majke koja štiti svoje dijete; to je slika koja vas neće ostaviti ravnodušnima.

Massimo Osanna, direktor Arheološkog parka Pompeja, istaknuo je važnost ove sobe za posjetitelje. “Mislim da je posebno dirljiva zadnja soba, ona posvećena erupciji, gdje su izloženi predmeti deformirani od topline erupcije, odljevi žrtava, odljevi životinja”, rekao je Osanna. “Stvarno, rukom se može osjetiti nevjerojatna drama koju je donijela erupcija iz 79. godine”. Ova soba nije samo povijesni prikaz, već i mjesto gdje se može osjetiti osobna povezanost s ljudima koji su živjeli u Pompejima prije gotovo dvije tisuće godina.

Odljevak žrtve Vezuva s bebom. Uz dopuštenje talijanskog Ministarstva kulturne baštine i djelatnosti / Arheološkog parka Pompeja.

Nova tehnološka iskustva u muzeju

Jedna od najzanimljivijih novih značajki Antiquarium muzeja je upotreba modernih tehnologija kako bi se poboljšalo iskustvo posjetitelja. Chatbotovi sada služe kao virtualni vodiči kroz postave, nudeći interaktivne i personalizirane ture koje posjetitelje vode kroz kompleksne narative i povijesne činjenice na način koji je lako razumljiv i pristupačan. Ovi digitalni vodiči pomažu u održavanju interesa posjetitelja i omogućuju im da saznaju više o svakom eksponatu koji ih zanima.

Moderna tehnologija također omogućuje muzeju da prikaže artefakte u novom svjetlu. Korištenjem tehnologija poput virtualne i proširene stvarnosti, posjetitelji mogu ‘vidjeti’ Pompeje kakvi su nekada bili, s ulicama prepunim ljudi, trgovinama i vilama u njihovom punom sjaju. Ovo ne samo da obogaćuje iskustvo posjetitelja, već i doprinosi boljem razumijevanju drevnog grada, njegovih stanovnika i njihovih života prije katastrofe.

Pompeji danas i sutra: Više od samog muzeja

Osim toga, arheološka istraživanja u Pompejima nastavljaju otkrivati nova saznanja. Nedavno je otkriven “fast-food” lokal, poznat kao termopolij, zajedno s jelovnicima i ostacima hrane koja je bila popularna među stanovnicima drevnog grada. Ovo otkriće daje fascinantan uvid u prehrambene navike starih Rimljana i pokazuje koliko su arheološka istraživanja i dalje važna za razumijevanje prošlosti.

S pogledom u budućnost, Pompeji ostaju neiscrpan izvor inspiracije za arheologe, povjesničare i sve one koji su zainteresirani za otkrivanje kulturnih i društvenih aspekata drevnog svijeta. Uz obnovljeni Antiquarium muzej, posjetitelji sada mogu bolje povezati ove nove nalaze s artefaktima već izloženima, stvarajući sveobuhvatniju sliku o životu u Pompejima prije katastrofe. Pompeji su danas više nego ikada prije spremni dočekati posjetitelje iz cijelog svijeta, nudeći jedinstveno iskustvo koje kombinira prošlost, sadašnjost i budućnost na način koji nijedno drugo mjesto ne može ponuditi.

Božica Venera stoji na četveropregu koju vuku slonovi na ovoj freski iz prvog stoljeća nove ere. Uz dopuštenje talijanskog Ministarstva kulturne baštine i djelatnosti / Arheološkog parka Pompeja.

Možda će vas zanimati

Klima

Jeste li znali da Zemlja nije savršeno uspravna dok se okreće oko svoje osi? Naš planet rotira pod nagibom od 23,44 stupnja, što znači...

Znanost

Priroda nas oduvijek fascinira svojom raznolikošću – od beskonačnih oceanskih valova do vijugavih oblika rijeka i planina. Ljudski um često teži pronaći savršenstvo, posebno...

Na rubu znanosti

Od samih početaka ljudske povijesti, pogled prema noćnom nebu budio je pitanja koja nas fasciniraju i danas. Jesmo li sami u svemiru? Ovo pitanje...

Robotika

Dvonogi roboti (roboti s dvije noge) postaju sve agilniji i sličniji ljudima u svojim pokretima. Unatoč tome, jedan fizički aspekt još uvijek ostaje zarobljen...