Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Matematika i Ekonomija

Najčešće postavljeno pitanje na svijetu

Satovi u Sjevernoj i Južnoj Americi te na Karipskim otocima sad kucaju zajedno i to zahvaljujući naporima Sistema Interamericano de Metrologia (SIM), regionalne meteorološke organizacije koja radi na promociji točnosti mjerenja kroz obje Amerike.

Od 2005., SIM je gradio vremensku mrežu, koju je dizajnirao U.S. National Institute of Standards and Technology (NIST), te se danas prostire na 16 nacija. SIM Time Network omogućava svakoj od ovih nacija da kontinuirano uspoređuju satove, s vremenskim razlikama između država objavljenim na SIM-ovoj internetskoj stranici. Te su vremenske razlike vrlo male, često manje i od 100 nanosekundi (100 milijardinki sekunde).

Kaže se da je najčešće postavljeno pitanje na svijetu ‘Koliko je sati?’. Nacije koje održavaju točno vrijeme pružaju razne koristi svojim građanima. Točno vrijeme i njegova sinkronizacija su od ključne važnosti za mnoge od naših modernih tehnologija, ono omogućava učinkovito funkcioniranje telekomunikacija, računalnih mreža, rad sustava električne energije te mnogih drugih dijelova tehnološke infrastrukture koje koristimo svaki dan.

SIM Time Network počeo je s radom u 2005. time što je usvojio tehnologiju razvijenu na NIST-u. Tom tehnologijom uspjeli su lakše izračunati i prikazati točno vrijeme i raširiti informacije do udaljenih lokacija. NIST je razvio samostalni sustav kojeg je lako koristiti, a koji je veličine mikrovalne pećnice i koji lako može biti instaliran u bilo kojem laboratoriju. Nakon toga, instaliran je jedan ili više atomskih satova koji su spojeni na automatizirani sustav koji koristi Internet i Global Positioning System (GPS) da bi usporedio vrijeme tog sata sa satovima u drugim laboratorijima koji su umreženi. Nakon toga, rezultati se šalju centralnom serveru SIM Time Networka.

U početku, SIM Time Network uspoređivao je nacionalne vremenske standarde između Kanade, Meksika i Sjedinjenih Američkih Država. Mreža se uskoro brzo proširila, te sad uključuje vremenske standarde u Argentini, Brazilu, Čileu, Kolumbiji, Kosta Rici, Jamajci, Panami, Paragvaju, Peruu, Svetoj Luciji, Urugvaju, Gvatemali te Trinidadu i Tobagu također. Vrijeme svake nacije mjeri se svake sekunde te su ta mjerenja svakih10 minuta poslana preko mreže i pokazana na Internetu. Rezultati su javno dostupni tako da ih svatko može vidjeti kao i gotovo trenutačnu usporedbu vremena svih zemalja koje sudjeluju u tom mjerenju.

Michael Lombardi, znanstvenik s NIST-a koji je dizajnirao ovu mrežu, kaže da je ona pomogla nekoliko laboratorija da ponesu status službenih institucija za vrijeme u tim zemljama. Također, nekoliko sudionika SIM Time Networka počelo je po prvi put sudjelovati u stvaranju službenog međunarodnog vremena – Coordinated Universal Time (UTC) – vrsta izračunatog prosječnog vremena koje je prikazano na službenim satovima za koje se brine International Bureau of Weights and Measures u Francuskoj (franc. kratica BIPM).

Nadalje, SIM Time Network doveo je do povećanja suradnje i znanstvene kolaboracije između svojih članova. Mauricio Lopez s Centro Nacional de Metrología (CENAM) iz Meksika, koji predsjeda SIM Time and Frequency radnom grupom, i njegovi suradnici s CENAM-a, vodili su razvoj projekta koji kombinira vrijeme svih satova iz mreže i stvara prosječnu vremensku tablicu koja se zove SIM Time (SIMT). Svi laboratoriji u SIM-ovoj mreži mogu tada usporediti njihove satove s drugim satovima u mreži i sa SIMT-om.

Izvor: National Institute of Standards and Technology

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Planete i mjeseci

Pozdrav, svemirski entuzijasti! Jeste li čuli za najnovije vijesti iz svemira? Znanstvenici su otkrili da Mars nije sam na svojem putovanju oko Sunca. Da,...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...