Connect with us

Hi, what are you looking for?

Svemir

Najčudniji objekti u svemiru

Nema sumnje u činjenicu da je svemir čudan. Samo pogledajte vani i vidjet ćete raznolike čudne oblike flore i faune. Ipak, naš planet predstavlja samo mali dio neobičnih pojava koje se mogu naći u svemiru, a astronomi svakodnevno otkrivaju nova iznenađenja.

Tajanstveni radio signali

Od 2007. godine istraživači bilježe ultra-jake radio signale koji traju samo nekoliko milisekundi. Ovi zagonetni bljeskovi nazvani su brzi radio-rafali (FRB), a čini se da potječu iz milijardi svjetlosnih godina daleko. Nedavno su znanstvenici uspjeli uhvatiti ponavljajući FRB, koji je bljesnuo šest puta za redom, drugi takav signal ikada viđen i onaj koji im može pomoći da otkriju ovu misteriju.

Nuklearna tjestenina

Najjača supstanca u svemiru oblikuje se od ostataka mrtvih zvijezda. Prema simulacijama, protoni i neutroni u zgrčenoj ljusci zvijezde mogu biti podvrgnuti ludom gravitacijskom tlaku, koji ih stisne u obliku špageta, koji bi mogli puknuti – ali samo ako biste primijenili 10 milijardi puta više sile nego što je potrebno za razbijanje čelika.

Haumea ima prstenove

Patuljasti planet Haumea, koji kruži oko Kuiprovog pojasa izvan Neptuna, vrlo je neobičan. Ima čudan izduženi oblik. Nadalje, na njemu dva mjeseca i dan traju samo 4 sata, što ga čini najbržim velikim objektom u Sunčevom sustavu. No, 2017. godine kada su astronomi gledali kako Haumea prolazi ispred zvijezde, primijetili su izrazito tanke prstenove koji kruže oko njega, vjerojatno zbog sudara negdje u dalekoj prošlosti.

Mjesec koji ima svoj Mjesec

Što je bolje od Mjeseca? Mjesec koji kruži oko Mjeseca, a kojeg je internet nazvao mjesečni mjesec. Također poznati kao submoon, moonitos, grandmoon, moonettes i moooon, moonmoon su još uvijek samo teoretski, ali nedavni proračuni sugeriraju da nema ništa nemoguće u njihovoj formaciji. Možda će jednog dana astronomi otkriti jedan.

Najčudnija zvijezda

Kada su astronom Tabetha Boyajian sa Sveučilišta Louisiana i njezini kolege prvi put vidjeli zvijezdu poznatu kao KIC 846285, bili su zbunjeni. Naime, objekt je uranjao u svjetlost u nepravilnim intervalima i za neparne duljine vremena, ponekad i do 22 posto. Pozivaju se različite teorije, uključujući mogućnost izvanzemaljske megastrukture, ali danas većina istraživača vjeruje da je zvijezda okružena nenormalnim prstenom prašine koji uzrokuje tamnjenje.

Crveni planet

Kroz galaksiju prolaze planete skitnice, koje su odbačene od svoje roditeljske zvijezde gravitacijskim silama. Jedna posebnost u ovoj klasi je poznata kao SIMP J01365663 + 0933473, veličina planeta udaljena 200 svjetlosnih godina, čije je magnetsko polje više od 200 puta jače od Jupiterovog. To je dovoljno snažno da generira blještave aurore u svojoj atmosferi, što se može vidjeti s radio teleskopima.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...