Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Geografija i geologija

Najnevjerojatniji krajolici na planetu

Gotovo nadrealno

Foto: Greg Mote

Zemlja je puna nevjerojatnih krajolika. Neke je oblikovala priroda dugi niz godina, a neki su postali takvi kakvi jesu djelovanjem čovjeka. Kako god bilo, nakon sve više vijesti o čovjekovom upropaštavanju planeta, evo malo oku i fotoaparatu ugodnih i optimističnih prizora. Neki krajolici graniče s nadrealnim:

Las Salinas de Torrevieja

Foto: Wikimedia Commons/Moisés Pastor

I Španjolska ima svojih ružičastih jezera koja su takva zahvaljujući algama.

Vrata pakla

Foto: Unsplash/Ybrayym Esenov

Plamteći krater plina u turkmenistanskoj pustinji koji je nastao bušenjem 1971. kada se mislilo crpiti prirodni plin. Do danas ne prestaje gorjeti.

Pamukkale

Foto: Unsplash/Arnaud Civray

Tursko prirodno čudo plitkih terasnih bazena koji tvore jedinstvene toplice na kojima je osnovan antički grad Hierapolis.

Wai O Tapu

Foto: Pixabay

Novozelandska geotermalna atrakcija kipućih jezera nestvarnih boja nastala vulkanskim djelovanjem.

Jezero Natron

Foto: Wikimedia Commons/Richard Mortel

Tanzanijsko crveno vulkansko jezero je istovremeno “jezero smrti” zbog nagrizajuće vode i najveće svjetsko stanište flamingosa.

Ušće Rone i Arve

Foto: Wikimedia Commons/Nauticashades

Ženeva se može pohvaliti prekrasnim ušćem dviju rijeka koje tvore vidljiv kontrast.

Pustinja Danakil

Foto: Wikimedia Commons/Sharanbhurke

Etiopska pustinja je geološka depresija, jer leži ispod razine mora. Zbog visoke temperature i potoka lave slovi za najtoplije mjesto na Zemlji. Sumpor i alge učinile su da ovaj “pakao na zemlji” bude neobično šaren.

Terasasta polja riže

Foto: Pixabay

Kineska pokrajina Yunnan dom je spektakularnih kaskada riže koje se protežu od Ailao gorja do obala rijeke Hong.

Kanjon Antilope

Foto: Pixabay

Kanjon kraj grada Page u Arizoni usred Navaho rezervata još nije do kraja formiran, jer se mijenja kišom koja teče kroz njega. Ovakvi erozijski oblici nisu još nigdje viđeni, a tko zna kakvi će biti s vremenom.

Nacionalni park Göreme

Foto: Pixabay

Još jedan turski biser je grad u Kapadociji čije su neobične vulkanske stijene rezultat djelovanja erozije u aridnoj klimi.

Oaza Yueyaquan

Foto: Pixabay

Čudesna oaza usred pustinje Gobi u kineskoj provinciji Gansu je zapravo jezero u obliku polumjeseca.

Nacionalni park Lencois Maranhenses

Foto: Pixabay

Sjeverni Brazil se može pohvaliti ovim neobičnim pustinjskim lagunama. Ne može se baš svugdje vidjeti konstantnu izmjenu tirkiznih jezera i pješčanih dina dokle god seže pogled.

Grand Prismatic Spring

Foto: Pixabay

Najveći termalni izvor u Americi i treći u svijetu po veličini je našao svoje mjesto u nacionalnom parku Yellowstone.

Whitehaven plaža

Foto: Pixabay

Najpoznatija bijela plaža na svijetu je dio australskog Whitsunday otočja. Izolirani komadić raja je primjer čudesnih prijelaza pijeska i vode.

Salar de Uyuni

Foto: Pixabay

Bolivija ima najveće slano jezero na svijetu ili slanu pustinju, ovisno o prisustvu vode. Kad kiša ispuni ovaj slani krajolik on se pretvara u “najveće ogledalo na Zemlji”, kako tepaju ovom spoju neba i zemlje.

Zao Onsen

Foto: Pixabay

Termalni izvor i skijalište u japanskoj Yamagata prefekturi. Tamo postoje neobična “ledena drveća” koja imaju najnevjerojatnije oblike zbog količine snijega.

Salinas Grandes

Foto: Unsplash/Florian Delée

Velika slana bijela pustinja u Argentini se nalazi na 3450 metara nadmorske visine, a turisti šetnju ovim područjem opisuju kao “hodanje po površini drugog planeta”.

Ta Prohm

Foto: Pixabay

Kambodžanski budistički hram je spoj drevne arhitekture i prirode. Naime, ogromno korijenje drveća drži u zagrljaju zidove i zemlju ovog čarobnog mjesta.

Namib

Foto: Pixabay

Namibijsko pješčano more je dio gdje pustinja Namib, kao jedina takva na svijetu, završava s izlazom na more.  Nevjerojatni spoj izgleda gotovo sneno kad se tamo spuste magle.

Kelimutu

Foto: Pixabay

Kelimutu je ugasli vulkan na otoku Flores u Indoneziji, a poznat je po tri kraterska jezera koja mijenjaju boje ovisno o kemijskim reakcijama minerala.

The Wave

Foto: Pixabay

Ova nevjerojatna prirodna formacija je smještena kraj granice država Arizona i Utah u kanjonu Paria-Vermillion.

Cano Cristales

Foto: Wikimedia Commons/Pedro Szekely

Kolumbija ima jednu od najljepših rijeka na svijetu. Nacionalni park u dijelu godine doslovno procvjeta u eksploziji boja zahvaljujući algama koje se vide kroz kristalnu vodu.

Bryce kanjon

Foto: Pixabay

Utah ima i jedan nacionalni park čije geološke strukture čine zaista jedinstvene oblike i kolorit. Tehnički, nije pravi kanjon, nego niz prirodno oblikovanih amfiteatara u stijeni na nizini od 150m.

Oko Sahare

Foto: Pixabay

Na zapadnom dijelu Sahare, u Mauritaniji, smještena je neobična formacija koja podsjeća na krater od udara asteroida. Ipak, smatra se da je Oko nastalo raspadom superkontinenta Pangea.

Gejzir Fly

Foto: Wikimedia Commons/Ken Lund

Najneobičniji gejzir svijeta je u pustinji Black Rock u Nevadi. Nevjerojatne boje koje ga prožimaju duguje algama.

DeadVlei

Foto: Pixabay

Još jedno namibijsko čudo prirode čini ova “mrtva šuma” u nacionalnom parku Namib-Naukluft. Nestvarni prizor pješčane pustinje s drvećem sasušenim u vremenu stoji ovako već više od 900 godina.

Plitvice

Foto: Pixabay

O najstarijem hrvatskom nacionalnom parku kojeg tvori nevjerojatni kompleks jezera već sve znamo.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Biljke i životinje

Kada razmišljamo o svijesti, često se ograničavamo na ljudsku perspektivu. No, što ako vam kažemo da svijet oko nas, pun raznolikih životinjskih vrsta, od...