Prošlog je tjedna izliječena prva beba koja je bolovala od virusa HIV-a, a novo otkriće uvjerilo je znanstvenike da su opakoj bolesti dani odbrojani. Naime, istraživači s Medicinskog fakulteta u St. Louisu u sklopu Sveučilišta Washington pokazali su kako nanočestice s pčelinjim otrovom mogu ubiti HIV te se nadaju da će stvoriti vaginalni gel i tako spriječiti daljnje širenje bolesti.
Vodeći autor studije, Samuel A. Wickline rekao je kako je riječ o citolitičkim melitin peptidima. Melitin se može pronaći u otrovu pčele te ima sposobnost da razgradi zaštitni sloj koji okružuje HIV.
Kako bi provjerili svojstva melitina, tim znanstvenika vođen Wicklineom testirao je, na dvije vrste HIV-a (CXCR4 I CCR5), nanočestice bez melitina i s njim. Pokazalo se kako melitin u velikim količinama može ubiti virus. Dodatno, čestice s melitinom su okolne stanice ostavile netaknutima, što znači da je moguće razviti virucid, tj. vaginalni gel koji se primjenjuje površinski. No to se nije dogodilo slučajno – nanočestice su imale neku vrstu filtera koji sprječava zdrave stanice da dođu u doticaj s otrovom. HIV je manji i može proći kroz taj filter i tako doći u doticaj s otrovom.
Ova metoda, za razliku od ostalih koje su bile usmjerene na sprječavanje umnožavanja HIV-a, orijentirana je na uništavanje strukture virusa. “Ne postoji način da se virus obrani od toga. HIV oko sebe ima zaštitni omotač – dvostruku membranu koja okružuje i štiti virus”, rekao je koautor studije, Joshua L. Hood.
Melitinske nanočestice mogle bi se upotrijebiti i u borbi protiv drugih bolesti poput hepatitisa B i C. Vaginalni gel mogao bi se koristiti zajedno s kontracepcijskim spermicidnim sredstvom kako bi imao dvostruki učinak. Ipak, zasad su nanočestice sigurne za spermije i u početku će biti namijenjene parovima koji žele zatrudnjeti.
Izvor: Washington University in St. Louis