Connect with us

Hi, what are you looking for?

Inženjerstvo

Napravljena solarna ćelija koja proizvodi više energije nego što svjetlosti prima

Znanstvenici s američkog Nacionalnog laboratorija za obnovljivu energiju napravili su prvu solarnu ćeliju kojoj kvantna efikasnost prelazi 100 posto, piše Engadget.

Kvantna efikasnost se tu odnosi protok broja elektrona kroz strujni krug u solarnoj ćeliji u jednoj sekundi. Taj se broj dijeli s brojem fotona, odnosno ulaznom energijom, a razlika predstavlja kvantnu efikasnost.

Znanstvenici iz navedenog laboratorija zabilježili su efikasnost na novoj solarnoj ćeliji od čak 114 posto! Njihova solarna ćelija se zove MEG, odnosno multiple exciton generation.

MEG dakle može od jednog fotona proizvesti više od jednog elektrona, a ta ekstra energija dolazi od kvantnih točaka koje kupe energiju, koja bi se inače raspršila u obliku topline.

Ćelija je napravljena od cink oksida, olovnog selenita i zlata te je presvučena antirefleksivnim materijalom, koji se nalazi na prozirnom vodljivom materijalu.

Žalosno je da je još 2001. godine Arthur J. Nozik, znanstvenik iz navedenog laboratorija, točno predvidio da će MEG biti 100 posto učinkovit. Pitanje je samo zašto se ne krene u masovnu proizvodnju s tim ćelijama, koje bi efikasno mogle zamijeniti naftu i plin. Da ne spominjemo smanjenje onečišćenja okoliša.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...