Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Oboljenja i poremećaji

Napredak na području liječenja autizma

Čini se da su znanstvenici uspjeli pronaći mogući sustav liječenja osoba s poremećajem u ostvarivanju društvenih kontakata. Znanstvenici medicinske škole sveučilišta Eastern Virginia polako se primiču početku kliničkog testiranja, ali na ograničenom broju pacijenata.

Radi se o novom, potencijalno uspješnom, pristupu liječenju osoba s poremećajem u ostvarivanju društvenih kontakata, preciznije osoba koje pate od spektra poremećaja karakterističnih za autizam. Autizam je stanje koje drastično utječe na kvalitetu života.

“Osobe koje pate od nekog od oblika autizma nisu nipošto nezainteresirane za ostvarivanjem društvenih interakcija, a još manje ih doživljavaju neugodnima. Oni često ne mogu razumjeti što druga osoba misli te zbog toga griješe u interpretaciji društvenih situacija i neverbalnog govora”, objašnjavaju dr.sc.med. Stephen I. Deutsch, koji je također i profesor psihijatrije i bihevioralnih znanosti na katedri Ann Robinson. “Nažalost, osobe koje pate od nekog od oblika autizma često su bolno svjesne svojih socijalnih ograničenja, što može uzrokovati duboke osjećaje tuge i frustracije.”

Tijekom svog istraživanja, znanstvenici sveučilišta Eastern Virginia pronašli su posebnu vrstu laboratorijskih miševa, poznatu pod nazivom BALB/c miševi, koji mogu poslužiti kao valjan životinjski model za proučavanje poremećaja u socijalizaciji. Naime, za razliku od normalnih miševa, kada se nađe u blizini drugog miša, BALB/c miš će odmaknuti što dalje može i neće ostvariti nikakav socijalni kontakt, baš kao što osobe s autizmom često izbjegavaju uspostavljanje socijalnih kontakata s drugim ljudima.

Zahvaljujući ovom otkriću, znanstvenici sada imaju način provjere učinkovitosti novih lijekova za liječenje poremećaja vezanih uz autizam. Naime, promjena u ponašanju BALB/c miševa u blizini drugih miševa jasno ukazuje na djelotvornost lijeka na moždane receptore odgovorne za uspostavljanje socijalnih kontakata. Tijekom istraživanja korišten je lijek D-cikloserin, koji je izvorno razvijen za liječenje tuberkuloze. Kasnija su istraživanja pokazala kako bi ovaj lijek mogao pozitivno utjecati i na društveno ponašanje. Čini se kako je tijekom preliminarnih ispitivanja na sveučilištu Eastern Virginia, ovaj lijek pozitivno utjecao na smanjenu društvenost Balb/c miševa. Nakon uzimanja lijeka, Balb/c miševi su se u blizini drugih miševa ponašali kao normalni miševi. Doktor Deutsch će 14. prosinca u velikoj Hofheimer predavaoni sveučilišta Eastern Virginia, raspravljati o rezultatima istraživanja na kvartalnom predavanju o liječenju autizma.

Laboratorijska istraživanja provedena na sveučilištu Eastern Virginia dovela su znanstvenike do zanimljive hipoteze: D-cikloserin može pozitivno utjecati na nedostatke u ostvarivanju socijalnih kontakata kod autističnih osoba. Ti nedostaci uključuju nemogućnost uspostavljanja kontakta očima kao i druge oblike socijalizacije. Bez tih vještina, autistična osoba vrlo će teško naći zaposlenje i započeti samostalni život.

“Ono što ovo istraživanje čini važnim jest činjenica da osobe s kvocijentom inteligencije između 125 i 130 ostaju nezaposlene isključivo zbog nedostataka u ostvarenju socijalnih kontakata,” objašnjava dr.med. Maria R. Urbano, gost predavač psihijatrije i bihevioralnih znanosti. Doktorica Urbano zalaže se za brzu medicinsku primjenu rezultata ovog istraživanja. Očekuje se skori početak kliničkog testiranja lijeka D-cikloserina na adolescentima i mladim odraslim osobama koje pate od spektra poremećaja karakterističnih za autizam. Kliničko će testiranje pokazati hoće li lijek, za koji se već zna da nije opasan za ljude, pomoći autističnim osobama na način koji predviđa animalni model. Ovo je istraživanje financijski pomogla Hampton Roads Community zaklada.

Izvor: Eastern Virginia Medical School

 

Možda će vas zanimati

Biljke i životinje

Zanimljivosti o mačkama mogu nas ne samo zabaviti, nego i proširiti naše znanje o ovim misterioznim i neodoljivim životinjama. Mačke su odavno zauzele posebno...

Veliki znanstvenici

Kada nam na pamet padnu najpoznatiji izumi Nikole Tesle, često nas zapljusne val znatiželje i divljenja prema ovom vizionaru čiji radovi i danas rezoniraju...

Arheologija i paleontologija

Zamislite ovo: anatomija, to čudesno područje koje nas vodi u najskrivenije kutke našeg bića. Možda vas sjećanja odvedu u dane srednje škole, s rukavicama...

Biotehnologija

U potrazi za ekološki prihvatljivijim izvorima hrane, svijet se okreće neobičnim rješenjima. Jedno od takvih su i veliki pitoni, koji se pokazuju kao obećavajući...