Misija američke svemirske agencije, Juno, zabilježila je neobična svjetla na Jupiteru (aurore) koja se mreškaju oko polova planeta.
Letjelica Juno fotografira Jupiter još od 2016. godine, kad je prvi put proletjela pored planeta. Od tada šalje snimke na Zemlju koje omogućuju znanstvenicima bolje razumijevanje i viđenje ovog plinovitog planeta. Zahvaljujući letjelici Juno, zainteresirani mogu vidjeti detalje s Jupitera i bar na trenutak se preseliti u daleki svijet na kojem ne postoje ovozemaljske boljke.
Znanstvenici su do sad sakupili različite zanimljive snimke, pa je, primjerice, u listopadu 2019. godine primijećena velika crna točka na Jupiteru, što je potaklo rasprave radi li se o do sad neviđenom fenomenu ili samo o praktičnoj šali. Stručnjaci su utvrdili da nije riječ ni o jednom ni o drugom, već da se radi o sjeni koju sateliti ovog planeta bacaju na njegovu površinu.
Ultraljubičasti spektrograf (UVS) koji je ugrađen u letjelicu Juno, nedavno je zabilježio i spomenuti svjetlosni fenomen. Aurore koje se nalaze na polovima povremeno emitiraju jaču svjetlost zahvaljujući tzv. “jutarnjim olujama”. Letjelica je otkrila da se te oluje formiraju kao svjetlosne točke na onoj strani planeta koja nije okrenuta prema Suncu. Stručnjaci ističu da je energija aurora još jedan dokaz koliko je Jupiter snažan planet, s obzirom da se radi o najmoćnijim svjetlosnim događajima u našem Sunčevom sustavu.
Slično kao i na Zemlji, aurore na Jupiteru povezane su s nabijenim česticama unutar magnetosfere planeta. Međutim, razlika je u tome što je magnetosfera Jupitera oko 20 000 puta jača od Zemljine, što znači da plinski div može odbiti dolazni solarni vjetar s udaljenosti od šesti milijuna kilometara, piše Space.
Iz spomenute interakcije nastaju vidljivi svjetlosni prstenovi oko polova Jupitera. Unatoč tome što se pojava promatra desetljećima, znanstvenici još uvijek ne razumiju u potpunosti kakvu točno ulogu solarni vjetrovi imaju u formiranju ovih aurora. Novi podaci koje je omogućila letjelica Juno mogli bi pomoći u razjašnjavanju tih događanja, a do tad su tu snimke koje otkrivaju svu moć dalekog planeta.