Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Planete i mjeseci

NASA-ina misija otkrila snažni svijet u asteroidnom pojasu

Misija je poslala nove fotografije Ceresa.

Foto: Ceres - NASA

Astronomi su još davne 1801. godine otkrili prvo tijelu u pojasu asteroida (pojas između orbita Marsa i Jupitera). Tijelo je dobilo ime Ceres, te je isprva klasificirano kao asteroid. Danas, 200 godina kasnije, dobilo je status patuljastog planeta, s obzirom na to da je puno veće od drugih asteroida.

Ceres je zahvaljujući svom neobičnom statusu bio i prvi patuljasti planet kojeg je posjetila letjelica svemirske agencije NASA. Riječ je dijelu misije Dawn, a letjelica je put pojasa asteroida krenula 2007. godine, a do Ceresa je stigla 2015. godine.

Sad, pet godina nakon, misija je poslala nove fotografije Ceresa, a zahvaljujući visokoj rezoluciji fotografija otkriveni su detalji koji sugeriraju da je planet bio vulkanski aktivan prije milijun godina, te da su vulkani možda aktivni i danas, piše Inverse.

Na novim fotografijama, astronomi su mogli bolje vidjeti i mjesto jednog davnog sudara, krater Occator, za kojeg znanstvenici vjeruju da se formirao prije otprilike 22 milijuna godina. Tom prilikom je utvrđeno i da se u krateru pojavila voda, vrlo vjerojatno slana, budući da je Dawn uspio identificirati sol koja se nalazi samo na Zemlji.

Foto: Krater – NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Nova otkrića predstavljena su u sedam različitih studija objavljenih u časopisima Nature Communications, Nature Geoscience i Nature Astronomy.

Ceresu je potrebno 4,6 zemaljskih godina da obiđe oko Sunca, a oko svoje se osi okrene za devet sati. Iako predstavlja najveće tijelo Asteroidnog pojasa, Ceres ima polumjer od oko 476 kilometara. Znanstvenici su detektirali i džepove s vodom, pa se špekulira i o mogućnostima da je na ovom svemirskom tijelu bilo i nekih oblika života. Ceres nije običan asteroid, već aktivno nebesko tijelo.

Dokazi o nedavnoj geološkoj aktivnosti na Ceresu opovrgavaju opće uvjerenje da na malim tijelima Sunčevog sustava nema geoloških aktivnosti, što predstavlja veliki korak za znanstvenike i razumijevanje toga kako je nastao rani Sunčev sustav.

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...

Energija i gorivo

Kućna vjetroelektrana je sustav koji omogućava vlasnicima kuća da proizvode vlastitu električnu energiju koristeći snagu vjetra. Zamislite da imate malu vjetroturbinu u svom dvorištu...