Jedno od najzanimljivijih mjesta u Sunčevom sustavu svakako je Saturnov mjesec Titan, kao najveći prirodni satelit prstenastog plinovitog diva. Podsjetimo, riječ je o jedinom tijelu u Sunčevom sustavu koje, uz Zemlju, ima tekuće oceane na površini. Naravno, riječ je o oceanima metana i etana, a ne vode kao što je to slučaj s našim oceanima na Zemlji, koji pri niskim temperaturama koje vladaju na Saturnu ipak imaju istovjetne obrasce ponašanja.
I dok se za istraživanje Marsovih pustopoljina koriste uobičajeni landeri i roveri, NASA za misiju na Titan planira nešto posve novo – ni manje, ni više nego slanje automatizirane podmornice, koja bi potom istraživala dubine Titanovih oceana. Navedenu ideju nedavno je predstavio krioinženjer Jason Hartwig tijekom nedavnog NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) Symposium.
Hartwig je pritom otkrio i shematski prikaz predložene podmornice, gdje se posebice ističe veliki komunikacijski periskop na njenom trupu, pomoću kojega bi se odvijala komunikacija između podmornice i odašiljača na Zemlji., na impozantnoj udaljenosti od gotovo 1,5 milijardi kilometara.
Prema sadašnjim planovima podmornica će biti duga šest metara, a uranjati će uzimanjem tekućeg metana i etana u sebe, odnosno izranjati njegovim izbacivanjem iz spremnika. Kako podmornica neće biti opskrbljena posebnim izvorom goriva, potrošnja minimalne količine energije prilikom svakodnevnih operacija biti će od presudne važnosti.
Naravno, podmornica će biti opremljena različitim mjernim uređajima, gdje se posebice izdvajaju radar i sonar te različita meteorološka oprema, kao i napredne kamere. Iako je riječ o iznimno hladnom objektu, gdje su mora metana i oblaci sastavljeni od cijanida uobičajena pojava, ipak valja naglasiti kako Titan ima određene sličnosti sa Zemljom u ranim danima njene geološke povijesti, a ne treba smetnuti s uma da su na njemu prisutni hidrološki procesi usporedivi s onima na Zemlji
Moglo bi se reći kako je najvažnija prednost podmornice u njenoj multifunkcionalnosti, gdje bi dotična na površini mogla mjeriti snagu i učestalost valova i vjetra, kao i sastav atmosfere, dok bi po porinuću mogla istraživati dubine Titanovih oceana, uključujući i samo morsko dno.
Valja naglasiti kako su planovi izgradnju navedene sonde zasada su u fazi čekanja, sve dok svemirska sonda Cassini ne dostavi nove podatke o Titanu i njegovim morima, a u svrhu prilagodbe specifikacija. Ipak, očekuje se kako će projekt biti stavljen na ponovnu procjenu negdje u ožujku iduće godine.
Ako sve bude išlo prema planu, NASA-ina podmornica mogla bi zaploviti morima Titana tamo negdje daleke 2038. godine.
CREDIT: NASA Glenn Research Center
Izvor: NASA