Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Svemir

NASA pokrenula potisnike letjelice Voyager 1 nakon 37 godina

Trenutno, letjelica Voyager 1, lansirana 1977. godine, nalazi se 21 milijardu kilometara od Zemlje, ili oko 141 puta udaljenost između Zemlje i Sunca. Ona je, zapravo, napustila Sunčev sustav i ušla u međuzvjezdani prostor. No, i na toj udaljenosti još uvijek možemo komunicirati s Voyagerom.

Ovaj tjedan su znanstvenici i ineženjeri tima Voyager napravili nešto posebno. Zapovijedili su letjelici da upali set od četiri potisna motora po prvi put u 37 godina kako bi odredili njihove sposobnosti usmjeravanja letjelice pomoću 10-milisekundnih impulsa.

Nakon slanja zapovijedi u utorak, trebalo je 19 sati i 35 minuta da signal dođe do Voyagera. Zatim je tim zadužen za letjelicu morao čekati još 19 sati i 35 minuta kako bi vidio je li letjelica odgovorila. I jest. Nakon gotovo četiri desetljeća uspavanosti, potisnici Aerojet Rocketdyne ispalili su savršeno.

„Voyagerov tim je postajao sve uzbuđeniji sa svakom prekretnicom u testu potisnika. Raspoloženje je bilo mješavina olakšanja, radosti i nevjerice nakon što smo svjedočili kako su ovi dobro odmoreni potisnici prihvatili palicu kao da vrijeme nije prošlo“, rekao je Todd Barber, pogonski inženjer iz NASA-inog Laboratorija za mlazni pogon u Kaliforniji.

U posljednjim desetljećima, Voyager se oslanjao na svoje primarne potisnike kako bi održao letjelicu u ispravnoj orijentaciji i kako bi ona održala komunikacijsku vezu sa Zemljom. No, ovi kontrolni potisnici s vremenom su propadali, i zahtijevali sve više i više energije pri svakom sljedećem korištenju.

Prebacujući se na potisnike za „manevre korekcije putanje“, posljednji put korištene pri susretu letjelice sa Saturnom 1980-ih, inženjeri kažu da će uspjeti produžiti životni vijek Voyagera za dvije ili tri godine prije nego što isteknu njene zalihe energije.

Možda će vas zanimati

Astronomija

Po prvi put astronomi su kombinirali podatke iz NASA-inog rendgenskog opservatorija Chandra i svemirskog teleskopa James Webb kako bi proučili dobro poznate ostatke supernove...

Astrofizika

Tim fizičara sa Sveučilišta Osaka i UC San Diego ostvario je značajan napredak u primjeni Einsteinove poznate jednadžbe E = mc^2, koja povezuje energiju...

Astronomija

Povećano je zanimanje za neidentificirane leteće objekte (NLO) nakon što je Pentagon u svom izvješću iz 2021. godine otkrio anomalne objekte u američkom zračnom...

Astronomija

Astronomi su otkrili najudaljeniju crnu rupu dosad viđenu u X-zrakama, koristeći NASA-ine teleskope. Crna rupa je u ranoj fazi rasta koja nikada prije nije...