Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Planete i mjeseci

NASA potvrdila da na Marsu postoji tekuća voda

Foto: Pixabay

NASA je na danas održanoj izvanrednoj konferenciji za novinare potvrdila veliko otkriće vezano za Mars – otkrivena je voda u tekućem stanju.

Postojanje vode uvelike povećava mogućnost za razvoj života, no u NASA-i upozoravaju kako to ovdje nije slučaj. Da bi voda ostala u tekućem obliku na površini Marsa, mora biti izrazito slana; toliko slana – ne smrzava se niti na temperaturama pri -70°C – da je u njoj bilo kakav život nemoguć.

Dva ključna pitanja

Podaci koje je poslala letjelica Mars Reconnaissance Orbiter pružili su potvrdu ranijim pretspostavkama: na Marsu se sezonski pojavljuje tekuća voda.

Naime, još 2011. godine spomenuta je sonda poslala fotografije marsijanskih padina, na kojima su se vidjeli tamni, sjenoviti tragovi, slični onima kakve za sobom ostavlja voda na Zemlji. Ti su se tragovi redovito pojavljivali u kasno proljeće i ljeto, a zimi u potpunosti nestajali. Široki oko pola, a dugački stotinama metara, činili su se kao pravi potoci.

To otkriće otvara dva ključna pitanja – odakle voda dolazi i što to znači za mogućnost postojanja života, kako u davnoj prošlosti, tako i danas?

Obzirom da je Mars suha, ledena pustoš s vrlo rijetkom atmosferom i temperaturama koje se spuštaju i do -140 °C, još nije jasno otkud voda dolazi. Moguća izvori su vodonosnici, džepovi ispodpovršinskog leda, ili pak kondenzacija iz spomenute atmosfere.

Postojanje vode uvelike povećava mogućnost za razvoj života, no u NASA-i upozoravaju kako to ovdje nije slučaj. Da bi voda ostala u tekućem obliku na površini Marsa, mora biti izrazito slana; toliko slana – ne smrzava se niti na temperaturama pri -70°C – da je u njoj bilo kakav život nemoguć.

Značaj otkrića za istraživanje Marsa

Unatoč skromnim, da ne kažemo nepostojećim šansama da u ovoj vodi ima života, njena se vrijednost time ne smanjuje: bit će ključna za buduće ljudske misije ondje. Uvelike će se smanjiti troškovi i produžit će se vrijeme boravka svake pojedine ekspedicije.

Otkriće također daje vjetar u jedra dugoročnim planovima: po osnivanju kolonija, ove će uzgajati hranu potpuno nezavisne o Zemlji i njenim izvorima vode.

Prve misije na Crveni planet Sjedinjene Američke Države planiraju krajem 2030-ih godina, a Kina nešto kasnije.

NASA/AlJazeera/Space.com

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...