Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Arheologija i paleontologija

Neandertalci su doista oslikali andaluzijsku “Cuevu de Ardales”

Foto: João Zilhão / ICREA

I dan danas se često raspravlja od kud potječu određena djele “naslikana” u špiljama. Izuzetak nije ni Cueva de Ardales, čuvena špilja u Španjolskoj. U njoj se nalazi formacija kamenog toka koja je djelomično obojena crvenom bojom. Sama boja datira u prošlost gotovo 65 000 godina, no do sada se mislilo da se radi o premazu željezovog oksida koji se istaložio pomoću vode.

Prema novom istraživanju, u kojemu su sudjelovali i istraživači CNRS-a, možemo slobodno odbaciti takvu hipotezu. Članovi tima su prikupili uzorke boje sa raznih mjesta u špilji te detaljno analizirali sastav boje i utvrdili da se ne radi o željezovom oksidu. Uspjeli su dokazati da su pigment na bazi okera namjerno nanijeli, nitko drugi nego neandretalci.

Osim toga, otkrivene su i razne varijacije u sastavu pigmenata. Drugim riječima, izgleda da su se boje nanosile tijekom različitog vremenskog perioda, po nekad i po više tisuća godina razmaka. Možemo zaključiti da je očito više generacija neandretalaca koristilo ovu špilju kao svojevrsnu galeriju. Ovakav oblik ponašanja ukazuje i na to da su neandretalci imali razvijen određen stupanj socijalne inteligencije s obzirom da se radi i o prijenosu tradicije kroz više generacija.

Istraživanje je objavljeno 02.08.2021 u PNAS-u.

Možda će vas zanimati

Arheologija i paleontologija

Neandertalci su naši najbliži izumrli rođaci, s kojima smo bili u kontaktu tisućama godina do njihovog nestanka prije 40.000 godina. Unatoč tome što su...