Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Ekologija i okoliš

Neke kuhinje zagađenije od središta gradova

Istraživači sa Tehničkog fakulteta britanskog Sveučilišta u Sheffieldu izmjerili su kakvoću zraka unutar i izvan tri stambena objekta u kojima se koriste različite vrste energije za kuhanje (plinska ili električna kuhala). Otkrili su da je razina dušičnog dioksida (NO2) u kuhinji stana u središtu grada sa plinskim kuhalom tri puta veća od koncentracija izmjerenih izvan zgrade i daleko iznad onih koje su prema vodiču za kvalitetu zraka u zatvorenim prostorima preporučene u Velikoj Britaniji. Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu Journal of Indoor and Built Environment.

“Provodimo 90% našeg vremena u zatvorenom prostoru i naporno radimo kako bi naši domovi bili topla, sigurna i ugodna mjesta, no rijetko razmišljamo o zagađenju koje u njima možda udišemo”, kaže profesor Vida Sharifi koji je vodio istraživanje. “Energija je samo jedan od izvora unutarnjeg zagađenja, ali je značajan. A što ćemo više hermetički zatvarati naše domove kako bi smanjili troškove grijanja, to ćemo vjerojatnije biti izloženi sve većim razinama unutarnjeg zagađenja, s potencijalnim posljedicama po naše zdravlje.”
Istraživanje je usporedilo seosku kuću sa dva stana u gradu, jedan u kući u središtu Sheffielda, a drugi u kući smještenoj uz prometnu cestu. Seoska kuća je imala štednjak na struju, dok su oba stana koristila plin. Uzorci su uzimani izvan i unutar objekata te iz svake kuhinje tijekom četiri tjedna.

Profesori Vida Sharifi, Jim Swithenbank i dr. Karen Finney usmjerili su se na onečišćujuće tvari za koje se zna da imaju štetan utjecaj za zdravlje, posebno kod starijih osoba i kod osoba s dišnim ili kardiovaskularnim problemima. To su ugljični monoksid (CO), dušikov dioksid (NO2), hlapivi organski spojevi  i krute čestice dovoljno male da prodru u pluća (veličine 2,5 mikrona ili manje, poznate kao PM2.5).

Prosječne koncentracije čestica koje je istraživački tim izmjerio u kuhinjama oba stana s ​​plinskim štednjacima su više od razina koje je britanska vlada utvrdila kao cilj za kakvoću zraka na otvorenom u Londonu i Engleskoj. Trenutno nije postavljena smjernica za sigurnu razinu čestica u kući.

Profesor Sharifi je rekao: “Zabrinutost za kakvoću zraka ima tendenciju da se pozornost usredotoči na ono što udišemo na otvorenom, no kako provodimo najveći dio našeg vremena u zatvorenom prostoru, moramo bolje razumjeti onečišćenje zraka u našim domovima. Postoji vrlo malo podataka o stopama emisijama iz različitih kuhinjskih i kućnih uređaja ili o prihvatljivim normama za onečišćujuće tvari u zatvorenim prostorima. Iako je naše istraživanje bilo malo, ono naglašava potrebu za daljnjim istraživanjima kako bi se utvrdio utjecaj promjene stanovanja i načina života na kvalitetu zraka u našim zatvorenim prostorima.”

Možda će vas zanimati

Genetika

Što je DNA? To je deoksiribonukleinska kiselina, molekula koja je temelj života! Možda zvuči komplicirano, ali zapravo je DNA nešto poput prirodnog koda koji...

Svemir

Kako astronauti spavaju u svemiru jedna je od najzanimljivijih tema kada govorimo o životu u bestežinskom stanju. Na Zemlji, svi smo navikli na udoban...

Energija i gorivo

Kako rade nuklearne elektrane? Možda se čini kao zastrašujuće pitanje, ali zapravo nije toliko komplicirano kada ga razložimo. Nuklearne elektrane igraju ključnu ulogu u...

Mikrobiologija

Zašto čovjek prdi? To je pitanje koje možda ne postavljamo naglas, ali svi znamo da je odgovor neizbježan dio naše svakodnevice. Prdac, koliko god...