“Čitač misli”: šesnaest senzora na EPOC-u dekodira električne signale iz mozga.
I dok brojne kompanije godinama pokušavaju razviti učinkovite i cjenovno prihvatljive električne automobile, a Google se bavi inteligentnim vozilima kojima ne treba vozač, vrijedni Nijemci idu korak dalje i već neko vrijeme najavljuju automobile u kojima će vozač ipak morati sjediti, ali sve što će mu trebati za sigurno upravljanje jest njegov mozak.
Dovoljno je misliti
Skupina znanstvenika iz berlinskih inovacijskih laboratorija Autonomos na pragu je razvoja sustava BrainDriver, koji će učiniti da pokreti rukama i nogama kojima upravljamo vozilom postanu suvišni. Vozači će također moći upaliti motor, skrenuti lijevo i desno, ubrzati te usporiti koristeći moždane valove. Drugim riječima, dovoljno je samo misliti ispravno, a sve ostalo odradit će automobil samostalno.
Iako sve ovo zvuči poput nekog znanstveno-fantastičnog romana, voditelj projekta Paul Rojas i njegovi kolege odlučni su u svojoj namjeri da automobile s volanima pošalju u povijest.
Kako će taj sustav funkcionirati? Prvo što će vam trebati je takozvani Emotiv neuroheadset (EPOC) koji ćete morati staviti na glavu. Uređaj je opremljen sa 16 senzora koji imaju mogućnost dekodiranja elektromagnetskih signala iz vašeg mozga. EPOC se potom povezuje s upravljačkom pločom automobila koja je opremljena laserima, radarskim senzorima i kamerama.
Bez obzira na ovaj obećavajući scenarij, skeptici su zabrinuti jer od misli pa do njezina provođenja u akciju mora proći određeno vrijeme, a problem mogu predstavljati i ljudi s različitim poremećajima pažnje poput ADHD-a ili vozači koji se nekulturno ponašaju. S druge strane, svi se slažu da razvoj ovog sustava treba podržati prije svega jer bi se i paraliziranim ljudima omogućilo upravljanje vozilima.
Još ćemo pričekati
Na projektu radimo nekoliko godina, ali on neće na ceste tako brzo. Još smo u razvojnoj fazi i želimo dokazati da je tako nešto moguće. Do pune kontrole vozila našim mozgom ipak će trebati proći još puno vremena – rekao je Paul Rojas.
Mozgom uspjeli kontrolirati električni skateboard
Tehnologija koja se prije svega za automobile razvija u Njemačkoj, može biti korisna i u upravljanju drugim prijevoznim sredstvima. Tako je skupina američkih znanstvenika testirala EPOC sustav na električnom skateboardu. Uređaj na glavi prikupljao je električne impulse iz mozga i slao ih u Samsungov tablet, a njegov softver čitao je vozačeve misli i usmjeravao skateboard u smjeru koji je on zacrtao u svojoj glavi. Električni skateboard kontroliran umom uspio je razviti brzinu do 50 kilometara na sat.