Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Zdravlje i Medicina

Njemački laboratorij Eluthia obustavlja upotrebu BGI prenatalnih testova zbog moguće zloupotrebe podataka

Foto: Pixabay

Njemačka tvrtka Eluthia GmbH, koje nudi dijagnostičke testove krvi mogućih genetskih abnormalnosti fetusa, priopćila je u ponedjeljak da će obustaviti upotrebu prenatalnog testa krvi za trudnice kineske tvrtke BGI Group, dok razmatra potencijalne mjere za zaštitu privatnosti podataka svojih korisnika.

Naime, prošli tjedan je njemački tabloid Bild objavio da Kina prikuplja genetske podatke njemačkih trudnica. Prema navodima tabloida, podaci bi mogli služiti za razvoj genetski modificiranih virusa, koji bi se mogli koristiti kao genetsko oružje. Također, podsjeća se da su savjetnici američke vlade još u ožujku upozoravali da Kina radi na takvoj tehnologiji.

Iza svega stoji kineska tvrtka BGI koja prodaje neinvazivni prenatalni NIFTY test u 52 države svijeta. Trudnice takvim testom utvrđuju hoće li se njihovo dijete roditi zdravo. Zbog toga BGI raspolaže velikom bazom podataka majki i embrija, a ova tvrtka istražuje i za kinesku vojsku, navodi Reuters.

Distribucija BGI testova u Njemačkoj se provodi od strane tvrtke Eluthia, koja je potvrdila da sve analize kontroliraju kineski laboratoriji u Hong Kongu. Međutim, objasnili su da postoji dogovor o poštivanju GDPR-a i da se testovi ne analiziraju u BGI laboratorijima.

Ipak, tabloid Bild naglašava da na web stranici tvrtke Eluthia jasno piše da se analize provode u partnerskim laboratorijima kineskog BGI.

Zbog svega navedenog, Eluthia obustavlja upotrebu BGI prenatalnog testa, sve dok se ne utvrdi način na koji će se vjerodostojno zaštiti privatnost korisnika. Iz tvrtke su naveli sljedeće:

Eluthia će obustaviti posredovanje testova u BGI laboratorije kako bi razjasnila objavljene tvrdnje i razmotrila potencijalne daljnje mjere zaštite pacijenata”

Također, Eluthia je nadodala da prema trenutnim ugovorima ne može tražiti od svojih njemačkih korisnika da pristanu na upotrebu njihovih podataka ili uzoraka krvi u istraživačke svrhe.

Možda će vas zanimati

Arheologija i paleontologija

Znanstvena zajednica ponovno je zapanjena novim otkrićem: dinosaur sa šišmišolikim krilima! Ovo zapanjujuće biće vraća nas u vrijeme kada su dinosauri eksperimentirali s letenjem...

Matematika i Ekonomija

Recesija. Već sama riječ može izazvati nelagodu. Čak i ako niste financijski stručnjak, zasigurno ste osjetili kako promjene u gospodarstvu mogu utjecati na vaš...

Neuroznanost

Ljudski mozak često se naziva najsloženijim objektom u poznatom svemiru. Iako ima masu od samo oko 1,5 kilograma, sadrži oko 86 milijardi neurona, povezanih...

Arheologija i paleontologija

Talijanske vlasti nedavno su naletjele na fotografije drevnih etruščanskih artefakata koje su kružile internetom. Na slikama su se našli sarkofazi, urne i pogrebni predmeti,...