Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Društvene znanosti

Nobel za fiziku Peeblesu, Mayoru i Quelozu za revolucionarna otkrića o svemiru

Trojica znanstvenika, James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz u utorak su u Stockholmu proglašeni dobitnicima Nobelove nagrade za fiziku za 2019. za “revolucionarna” otkrića o svemiru.

Dodijeljena im je zajednička nagrada za rad i otkrića na evoluciji svemira i otkrivanju egzoplaneta koji kruži oko zvijezde sunčeva tipa.

Peeblesu, umirovljenom profesoru s Princetona, pripada polovina novčane nagrade u iznosu od devet milijuna švedskih kruna, a dvojica švicarskih astrofizičara i profesora na ženevskom sveučilištu Michel Mayor i Queloz podijelit će drugu polovicu.

“Ovogodišnji laureati izmijenili su naša saznanja o svemiru”, stoji u priopćenju Švedske kraljevske akademije znanosti.

“Dok su teorijska otkrića Jamesa Peeblesa pridonijela našem razumijevanju o tomu na koji se način svemir razvijao nakon Velikog praska, Michel Mayor i Didier Queloz istraživali su naše svemirsko susjedstvo u potrazi za nepoznatim planetima. Njihova otkrića zauvijek su promijenila naša poimanja svijeta”, kaže se u obrazloženju.

Pokretačka snaga mladim znanstvenicima treba biti ljubav prema znanosti, a ne traganje za nagradama, rekao je Peebles novinarima nakon što je doznao da je osvojio Nobela.

Ovogodišnja proglašenja dobitnika Nobela počela su jučer objavom laureata za medicinu.

U srijedu će biti poznati dobitnici za kemiju, a u četvrtak za književnost. U petak će u Oslu objaviti dobitnika nagrade za mir. U ponedjeljak će ponovo u Stockholmu objavio dobitnika za ekonomiju.

Možda će vas zanimati

Evolucija

Najopsežnija simulacija svemira koja je dosad napravljena mogla bi nam pružiti ključne odgovore o tome kako je sve počelo i kako smo se našli...

Astrofizika

Analizirajući duboke optičke slike iz IAC Stripe 82 Legacy projekta, međunarodni tim astronoma slučajno je otkrio novu gotovo tamnu galaksiju. Novootkrivenu galaksiju, nazvanu “Nube”,...

Astrofizika

Sudar između dvije neutronske zvijezde, čvrsto povezane na propadajućoj orbiti, čini se kao relativno rijedak događaj. U cijeloj Mliječnoj stazi, od svih 100 milijardi...

Planete i mjeseci

Indija je objavila planove za izgradnju vlastite svemirske postaje do 2035. godine te provođenje ljudske misije na Mjesec pet godina kasnije. Zemlja je u...