Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Društvene znanosti

Nobel za fiziku Peeblesu, Mayoru i Quelozu za revolucionarna otkrića o svemiru

Trojica znanstvenika, James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz u utorak su u Stockholmu proglašeni dobitnicima Nobelove nagrade za fiziku za 2019. za “revolucionarna” otkrića o svemiru.

Dodijeljena im je zajednička nagrada za rad i otkrića na evoluciji svemira i otkrivanju egzoplaneta koji kruži oko zvijezde sunčeva tipa.

Peeblesu, umirovljenom profesoru s Princetona, pripada polovina novčane nagrade u iznosu od devet milijuna švedskih kruna, a dvojica švicarskih astrofizičara i profesora na ženevskom sveučilištu Michel Mayor i Queloz podijelit će drugu polovicu.

“Ovogodišnji laureati izmijenili su naša saznanja o svemiru”, stoji u priopćenju Švedske kraljevske akademije znanosti.

“Dok su teorijska otkrića Jamesa Peeblesa pridonijela našem razumijevanju o tomu na koji se način svemir razvijao nakon Velikog praska, Michel Mayor i Didier Queloz istraživali su naše svemirsko susjedstvo u potrazi za nepoznatim planetima. Njihova otkrića zauvijek su promijenila naša poimanja svijeta”, kaže se u obrazloženju.

Pokretačka snaga mladim znanstvenicima treba biti ljubav prema znanosti, a ne traganje za nagradama, rekao je Peebles novinarima nakon što je doznao da je osvojio Nobela.

Ovogodišnja proglašenja dobitnika Nobela počela su jučer objavom laureata za medicinu.

U srijedu će biti poznati dobitnici za kemiju, a u četvrtak za književnost. U petak će u Oslu objaviti dobitnika nagrade za mir. U ponedjeljak će ponovo u Stockholmu objavio dobitnika za ekonomiju.

Možda će vas zanimati

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Arheologija i paleontologija

Između 2575. i 2465. prije nove ere, grandiozne piramide u Gizi nikle su kao posljednja počivališta faraona Kufua, Kafrea i Menkaurea. No, zagonetka o...

Neuroznanost

Neuroplastičnost, fascinantna sposobnost našeg mozga da se mijenja i prilagođava tijekom cijelog života, temelj je na kojem počiva naša sposobnost učenja, prilagodbe i oporavka....