Svemirska odijela kakva se danas koriste jednostavno ne funkcioniraju. Drugačiji pristup svemirskim putovanjima mogla bi predstavljati zamjena odijela koja stlačuju plinove oko tijela rastezljivom uskom odjećom koja stvara mehanički protutlak.
Ovakvo odijelo bilo bi i mnogo lakše od 130-kilogramskog EMU-a (klasičnog svemirskog odijela, op.a.). Također, trebalo bi biti veoma otporno, tako da malene poderotine ili rupice ne bi predstavljale direktnu opasnost od smrtonosnog gubitka tlaka. No, ono i dalje zahtijeva nošenje kacige, kako bi se mogao stvoriti zrak kojeg bi atronaut udisao. BioSuit je stvoren na bazi odijela kojeg je dizajnirala tvrtka SpaceX, Elona Muska, koje su nosili astronauti u njegovoj kapsuli Dragon.
Radili su s Europskom svemirskom agencijom i kolegama sa svih strana svijeta kako bi stvorili dodatno usko odijelo koje stvara otpor proporcionalan stvarnoj gravitaciji na svakom dijelu tijela. To znači da se snaga kombinirane težine tijela i odijela može osjetiti jedino na stopalima, što čini odijelo udobnijim i prikladnijim za nošenje. Istraživanja su potvrdila da „Gravity-Loading SkinSuit”odijelo značajno smanjuje produljenje kralješnice u bestežinskom prostoru silom manjom od 30% Zemljine gravitacije.
Astronaut s Međunarodne svemirske postaje, Andreas Mogensen, trebao se naći u misiji ISS-a do rujna ove godine, no javnost još nije doznala je li on otkrio da je odijelo podnošljivo i da smanjuje produljenje kralješnice i bolove u leđima. No, vjerujemo da će odijela ipak smanjiti opasnost od ozljeda leđa, jer bi pomicanje diskova pri slijetanju astronauta moglo biti pogubno za misiju na Marsu.