Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Oboljenja i poremećaji

Nova potencijalna terapija za COVID-19

Foto: Dermalni fibroblasti pod mikroskopom/ Cedars-Sinai i UCLA

Znanstvenici su identificirali novu potencijalnu terapiju za COVID-19. Radi se o biološkoj tvari koju stvaraju modificirane stanice ljudske kože.

Utvrdili su da je navedena tvar zaustavila SARS-CoV-2 (virus) da se sam reproducira. Osim toga, utvrđeno je da pruža zaštitu zaraženim stanicama kada je testirana na ljudskim plućnim stanicama. Iako se radi o ranoj fazi istraživanja, trenutačna otkrića obećavaju puno. Istraživanje je objavljeno u časopisu Biomaterials and Biosystems.

Trenutačno postoji nekoliko tretmana za COVID-19, no svi su usmjereni isključivo na sprječavanje umnažanja virusa. Ovaj novi potencijalni tretman inhibira replikaciju, ali osim toga i štiti ili popravlja zahvaćeno tkivo. Ova zadnja informacija je poprilično važna jer simptomi koji nastanu kod infekcije mogu trajati još dugo nakon što je sam virus izbačen iz organizma, prenosi Science Daily.

Stanice kože koje sudjeluju u ovom istraživanju su dermalni fibroblasti. Stanice su inženjerski modificirane da stvaraju ekstracelularne vezikule. To su u teoriji nanočestice koje služe kao komunikacijski sustav između stanica i tkiva.

Ovo istraživanje je započelo još prije početka pandemije i tada su znanstvenici koristili navedeni sustav kako bi popravili oštećenja srca, pluća ili pak mišićnog tkiva. Kada je 2020. započela pandemija, usmjerili su se prema djelovanju tih vezikula na COVID-19.

Studija je provedena u suradnji s UCLA koji slovi za prestižnu instituciju. Oni su primijenili vezikule na epitelne stanice ljudskih pluća (stanice koje oblažu plućno stablo i mete su infekcije virusom). Otkrili su da navedene vezikule sprječavaju pokretanje upalnog procesa koji bi mogao rezultirati smrću stanice. Osim toga, utvrđeno je i da stanice stvaraju manje proteina zvanog ACE, koji inače SARS-CoV-2 koristi za inficiranje drugih stanica.

Zatim su usporedili potencijalno liječenje remdesivirom (lijekom koji se trenutno koristi za liječenje COVID-19). Utvrdili su da remdesivir ne inhibira proizvodnju ACE. Umjesto toga, taj lijek sprječava da se virus uhvati za protein nazvan ACE2. Ovo je dobra vijest, jer to znači da bi se ova nova terapija mogla koristiti sinergistički sa remdesivirom s obzirom da djeluju na različite molekule a rezultat je isti – sprječavanje virusa da uđe u stanice.

Možda će vas zanimati

Klima

U svijetu gdje je svaka sekunda važna, zanimljiva je činjenica da nas upravo promjena oblika našeg planeta Zemlje može dovesti do prave male revolucije...

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...