Znanstvenici Stephen Harrison i Joshua Pearce s kanadskog sveučilišta Queens University pridonijeli su značajnom napretku u razvoju solarne tehnologije. Njihovo je istraživanje dovelo do novog solarnog fotonaponskog termalnog (PVT) sustava koji proizvodi i struju i toplinu.
Solarni fotonaponski termalni sustavi obično su izrađeni od ćelija kristala silicija koje generiraju električnu energiju, ali proizvode malo topline. Stephen Harrison i Joshua Pearce dizajnirali su i testirali ćelije amorfnog silicija u PVT sustavu. Njihovo istraživanje pokazuje povećanu proizvodnju topline zbog visokih radnih temperatura i 10% veću proizvodnju električne energije.
“Ova istraživanja otvaraju prostor za potpuno novu primjenu amorfnog silicija i čine mogućom izradu ekonomski vrlo isplativog sustava PVT”, kaže dr. Pearce. “Mi od solarnih sustava u Kanadi trebamo i struju i grijanje, ali smo pri tome dosad dolazili do problema s nedovoljnim prostorom na krovovima kuća i zgrada. Sada će ljudi moći dobiti i svoju struju i solarno grijanje kombinirano u lijepom i urednom paketu.”
Amorfni silicij ima nekoliko prednosti u odnosu na kristalni silicij. Zahtijeva manje materijala, manji su mu troškovi za proizvodnju i nudi veći povrat na investiciju. Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisima Solar Energy Materials and Solar Cells i Solar Energy.