Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Energija i gorivo

Oceani skrivaju dovoljno energije za opskrbu cijelog svijeta

Eolski parkovi nasred oceana predmet su nove zanimljive studije.

Carnegie institut za znanost i njegovi znanstvenici su otkrili kako je snažniji vjetar koji puše na otvorenim morima u stanju proizvesti čak pet puta više energije od vjetroturbina koje su postavljene na kopnu. Rezultati su to studije koja je objavljena u časopisu Proceeding of the National Academy of Sciences.

Eolski parkovi su velika postrojenja koja služe za dobivanje struje iz vjetra, a spomenuta nova studija otkriva neviđeni potencijal iz područja kojim se dosad nismo bavili. Premda u ovom trenu ne postoji na otvorenom moru nijedan takav eolski park, rezultati studije govore u prilog tome da bi se itekako isplatilo izučavanje te nove tehnologije, čak i kada bi se radilo o različitoj produktivnosti takvih parkova (ovisno o izmjeni godišnjih doba).

“U zimskom periodu bi eolski parkovi na sjeveru Atlantskog oceana mogli proizvoditi sasvim dovoljnu količinu energije za potrebe svih stanovnika na planetu”, napisano je u članku objavljenom u Proceeding of the National Academy of Sciences. “U tijeku ljeta bi takvi parkovi proizvodili samo onoliko električne energije koliko bi bilo potrebno da se pokriju potrebe europskih zemalja ili Sjedinjenih Država”, stoji u članku.

Studija se temeljila na informatičkim modelima kojima se produktivnost velikih eolskih parkova u Kansasu uspoređivala s imaginarnim eolskim parkovima koji bi se mogli postavili nasred oceana. U nekim područjima bi, naročito na sjevernom Atlantiku, eolski parkovi mogli biti čak puno produktivniji od onih koji su na kopnu, i to zahvaljujući otporu zraka. Naime, otpor zakrivljenih lopatica vjetroturbina bi bio veći nego kod onih na kopnu.

Usto bi ti eolski parkovi na oceanima mogli “hvatati” energiju iz atmosfere. “Divovski oceanski eolski parkovi bi mogli velikim dijelom iskoristiti vjetar iz atmosfere, za razliku od onih koji su na zemlji i koji su time ograničeni vjetrom koji puše u nižim dijelovima”, pojasnila je voditeljica studije Anna Possner.

Podsjetila je i na to da se u kalifornijskom Palm Springsu na jednoj poljani okreću krila 3700 vjetroturbina, a one proizvode električnu energiju za obližnji Las Vegas. Te vjetroturbine rade na pustinjski vjetar, a grad se nalazi usred pustinje Nevade. Treba podsjetiti i da Belgija i Španjolska trideset posto ukupne proizvodnje električne energije dobivaju iz energije vjetra.

„Ono što mi opisujemo vjerojatno neće biti ekonomično danas, ali kada budemo imali industriju koja počinje u tom smjeru, trebala bi doći i do poticaja da se ona razvija”, rekao je Ken Caldeira s Carnegie instituta.

Možda će vas zanimati

Društvene znanosti

Uskrs je, bez sumnje, jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, obilježavajući uskrsnuće Isusa Krista iz mrtvih. Ova temeljna vjerska priča nije samo srž kršćanstva, već...

Fizika

Vrijeme je nešto s čime se svakodnevno susrećemo, no rijetko se zapitamo o njegovoj suštini i pravoj prirodi. U svakodnevnom životu, vrijeme percipiramo kao...

Arheologija i paleontologija

U nekim drevnim kutovima Južne Amerike, lovci-sakupljači su, izgleda, pronašli prijatelje na neobičnim mjestima. Prije nego što su psi zavladali kao “najbolji prijatelj čovjeka”,...

Biljke i životinje

Besmrtna meduza, simbol vječne mladosti i regeneracije, otvara vrata u novu dimenziju bioloških čuda. Zamislite svijet u kojem je “besmrtnost” više od mita, gdje...