Znanstvenici s Massachusetts Institute of Technology (MIT) Instituta za Tehnologiju u Massachusettsu i Sveučilišta RMIT su napravili pothvat vrijedan pažnje otkrivajući nevjerojatan novi način generiranja i čuvanja energije. Odnos generirane energije naspram izvoru energije je tri do četiri puta veći nego li omjer u poznatim litij – ionskim baterijama najnovije generacije.
Dok je bio na odmoru 2009-2010., pomoćni profesor Dr. Kourosh Kalantar-Zadeh, s Fakulteta za Električni i Kompjuterski Inženjering odlučio je nastaviti svoju karijeru na MIT-u unutar grupe profesora Michaela Stranoa koji se bavio istraživanjem nanotehnologije.
Tim se bavio mjerenjem akceleracije kemijskih reakcija unutar nano-cijevi, tada su otkrili reakciju koja je stvarala energiju.
Oba dva znanstvenika su združili svoje ekspertize u kemiji i nano materijalima kako bi istražili ovaj novo-otkriveni fenomen.
Njihova studija nosi naziv: Nanodynamite: Fuel-coated nanotubes – Nano-dinamit: Nano-cijevi omotane gorivom, u kojemu stoji da Nano-dinamit može osigurati izboj energije u najmanjim sustavima, istraživanje objavljeno u prosinačkog broja žurnala IEEE Spectrum Magazine, koji izlazi u sklopu IEEE-a najvećeg svjetskog energetskog udruženja.
Profesor Dr. Kourosh Kalantar-Zadeh je izjavio kako njegov eksperimentalni sustav, baziran na materijalima koji su proizašli iz nano-tehnologije – ugljične nano-cijevi – generira energiju na način koji znanstvenici prije nisu imali prilike vidjeti.
„Kada obložimo nano-cijevi gorivom od nitro celuloze i zapalimo ga na jednom kraju, započinje val sagorijevanja duž nano-cijevi koja je odličan vodič i izolator od topline koju stvara zapaljeno gorivo. Još je važnije da proces sagorijevanja stvara snažnu električnu struju.“
„Naše otkriće toplinskog vala koje najbolje djeluje kroz nano-cijevi jer one imaju dualnu provodljivost, stvarajući termo-elektricitet na jednoj strani, to jest na kraju koji ne sagorijeva.“
„Ovo je za sada najbolji poznati način stvaranja energije uz pomoć termo-električnih procesa u kojemu nema problema s proizvodnjom i izvedbom povezanih s minimalističkim dimenzijama.“
„Ovaj sustav ima mnogostruke mogućnosti uporabe koje trebamo ispitati naročito u vidu eksploatacije ovog egzotičnog vala i naravno želja nam je da otkrijemo nije li ovo val budućnosti.“
Izvor: RMIT University, Matrix World