Sunčev sustav ima osam planeta, od kojih je najudaljeniji Neptun. Nalazi se 30 astronomskih jedinica od Sunca, što je zastrašujuće daleko. Astronomska jedinica (skraćeno AJ) iznosi 150 milijuna kilometara: toliko je, naime, Zemlja daleko od Sunca, što je uzeto kao standardna jedinica za mjerenje udaljenosti unutar sustava.
Osim planeta, u Sunčevoj se orbiti nagurao čitav niz drugih objekata, od kojih su najveći patuljasti planeti. Njih je do prije nekoliko dana bilo pet: Ceres, Pluton, Eris, Haumea, i Makemake, a toj kategoriji vjerojatno pripada i Sedna. Sada je uočen još jedan objekt koji svojim karakteristikama odgovara toj definiciji; ujedno je i najudaljeniji objekt Sunčeva sustava dosad otkriven.
V774104, kako mu glasi trenutna oznaka, nalazi se tri puta dalje od Sunca nego Pluton. Ovaj bivši planet (status planeta Plutonu je ukinut 2006. godine) ima vrlo eliptičnu orbitu, stoga mu udaljenost od Sunca varira od 29 AJ u perihelu (kad je najbliže), odnosno 49 AJ u afelu (kad je najdalje od Sunca). V774104 nalazi se 103 AJ daleko i trenutno je dalje čak i od Sedne, koja u afelu dosegne čak 940 AJ.
Promjer V774104 je između 500 i 1.000 kilometara, što je slično promjeru Ceresa i Sedne (približno 1.000 km). Elementi njegove orbite još su nepoznanica: njegovo točno kretanje tek se treba izračunati, za što će biti potrebno najmanje godinu dana pažljivog praćenja.
Otkriće je obznanjeno na godišnjem sastanku američkog astronomskog društva, što smo već spominjali kad smo pisali o crnoj budućnosti Marsova mjeseca Fobosa.
Izvor: sciencemag.org/news.com.au/space.com