Connect with us

Hi, what are you looking for?

Planete i mjeseci

Otkriven solarni sustav sa sedam planeta

Dva neovisna tima izvijestila su o postojanju sedmog planeta u orbiti zvijezde KIC 11442793 čime je ovaj planetarni sustav postao dosad najbogatiji sustav s obzirom na broj planeta. Iako je sustav nalik našem, planeti orbitiraju na mnogo manjoj udaljenosti od matične zvijezde koja se nalazi oko 2500 svjetlosnih godina daleko od Zemlje.

solarni-sustav-sa-7-planeta

Jedna od identifikacija dolazi od volontera koji koriste internetsku stranicu Planet Hunters. Ova stranica postavljena je tako da volonteri mogu koristiti podatke NASA-inog teleskopa Kepler u potrazi za egzoplanetima-svjetovima koji orbitiraju oko udaljenih zvijezda.

Kepler se pri svojoj potrazi za novim planetima koristi tranzitnom metodom koja prati promjene koje se događaju kad su nepoznati planeti izloženi svjetlosti matične zvijezde dok prolaze ispred nje. Količina podataka jednostavno je preobimna da bi znanstvenici mogli istražiti baš svaku zakrivljenost svjetla, stoga su razvili kompjuterski program za traženje znakova planetarnog tranzita.

Doktor Chris Lintott sa oksfordskog sveučilišta i njegov tim svoje su istraživanje potvrdili objavom u znanstvenom časopisu Astronomical Journal, ali još jedan tim astronoma iz nekoliko europskih država potvrdio je također postojanje sedmog planeta u neovisnom istraživanju i objavio ga u časopisu Astrophysical Journal.

Novi planet je peti po udaljenosti od matične zvijezde i orbitira u periodu od oko 125 dana.

Sa radijusom 2,8 puta većim od Zemlje dio je obitelji koja, po do sadašnjim otkrićima, uključuje dvije planete gotovo iste veličine kao Zemlja, tri “super-Zemlje” i dva veća tijela.

“Zapravo na neki način izgleda poput našeg Solarnog sustava, sa malim planetima iznutra i velikim izvana, a to je nešto što ne viđamo tako često”, kaže suautor Robert Simpson sa oksfordskog sveučilišta.

Iako postoje poveznice sa našim Solarnim sustavom, svih sedam planeta bliže je matičnoj zvijezdi, češće se oko nje okreću, stoga ih je bilo lakše uočiti. Zapravo su sve na približno istoj udaljenosti kao Zemlja od Sunca, što čini vrlo gusto naseljeno, ali i stabilno susjedstvo.

Izvor: BBC

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...