Gen koji nosi protein Lin28A, koji se obično nalazi u embrijima, pospješuje kapacitet obnavljanja tkiva odrasle osobe.
Nije riječ o Marvelovom junaku Wolverineu, već o mišu koji genetičkim inženjeringom nosi protein Lin28A i kod kojeg je primijećena veća sposobnost regeneracije tkiva nego kod normalnog miša. Taj protein nastaje jedino u embrijima u razvoju. Lin28A već je skrenuo pozornost na sebe zbog svoje uloge u funkcioniranju matičnih stanica i u nastanku različitih tumora. Istraživanje je objavljeno u časopisu Cell i pokazuje da protein Lin28a pospješuje obnovu tkiva i kod odraslih, kao što je već rečeno. Kod miševa koji su genetički modificirani da proizvode taj protein tijekom cijelog života, primijećene su dvije karakteristike – krzno im je raslo brže nego normalnim miševima, te su ranice od uboda na ušima zarastale gotovo trenutačno.
„Bili smo šokirani što tako mala promjena u genu može imati tako snažan efekt na regeneraciju tkiva“, izjavljuje Hao Zhu, stanični biolog na Sveučilištu Teksas i autor ovog istraživanja.
Preslagivanje stanica uz pomoć embrionskih gena već je poznata tehnika, većinom zbog nedavnog stvaranja stanica poznatih kao inducirane pluripotentne matične stanice, koje omogućuju specifično, embriju slično stanje nakon što je skupina gena aktivirana. No, nedavna istraživanja pokazala su da se takve nestareće promjene mogu razviti u tkivu unutar organizma, a ne samo u umjetno kultiviranim stanicama. Istraživanje indicira da bi možda bilo moguće navesti starije tkivo da se ponaša kao mlađe, koje se puno brže oporavlja od ozljede. Npr. kod embrija sisavaca čak i duboke rane zacjeljuju bez ožiljaka.
„Tvoje tijelo zna koliko godina ima jer geni reguliraju to znanje“, objašnjava Zhu. „Postoje genetički regulatori koji to naređuju. Ne znamo koji su to sve regulatori, no smatram da je Lin28A jedan od njih.“
Međutim, nije sve što su istraživači testirali na protein Lin28A iskazalo dodatnu zacjeljujuću moć. Npr. zacjeljivanje srca nije se promijenilo. Vršci odsječenih prstiju također nisu ponovno narasli kad su miševi dosegli odraslu dob. Ali, ubrzani rast kose i hrskavice i veznog tkiva ušiju se nastavio.
„Činjenica da to ponekad ne djeluje je još zanimljivija jer se postavlja pitanje zašto“, kaže Daniel Goldman sa Sveučilišta u Michiganu, koji je proučavao ulogu proteina Lin28a pri regeneraciji mrežnice zebra ribe. On također sumnja da neka tkiva, poput srčanog, možda imaju mehanizme koji sprečavaju preslagivanje stanica.
Ono što je osobito zanimljivo je način na koji Lin28A presloži dob stanice. Protein se najviše izučava zbog svojih efekata na RNK molekulu pod imenom let-7, koja ograničava proliferacija i potiče starenje. No, Zhu i njegovi kolege pronašli su da Lin28A također utječe na stanični metabolizam, povećanjem razine nekih enzima koji su uključeni u funkcioniranje mitohondrija, organela koji stvaraju energiju.
„Činjenica da je metabolizam uključen u proces zacjeljivanja zapravo je najveće iznenađenje istraživanja“, kaže Shyh-Chang Ng, stanični biolog u Bostonskoj dječjoj bolnici u Massachusettsu i jedan od autora istraživanja. „Većina autora mislila bi da je potreban poseban faktor za regeneraciju, ali to je nešto što svaka stanica ima.“
„No, ova ideja daleko je od medicinske primjene“, zaključuje Ng. Većina lijekova cilja na enzime ili receptore na površini stanice. Lin28A nije nijedno od toga, on je protein za povezivanje RNK koji se nalazi u staničnim jezgrama i prema tome je teško obuhvatiti ga konvencionalnim lijekom. Također, Lin28A ima mnoge efekte na stanicu, pa je nejasno na koji bi se efekt trebalo fokusirati.
Izvor: Nature