Connect with us

Hi, what are you looking for?

Evolucija

Otkrivene genetske sličnosti između šišmiša i dupina

Evolucija sličnih osobina kod različitih vrsta je proces koji se naziva konvergentna evolucija te nije raširen samo na fizičkom nivou već i na genetskom, navode znanstvenici u novom istraživanju objavljenom ovaj tjedan u časopisu Nature.

delfin-sismis

Znanstvenici su proučavali netičku pozadinu eholokacije, jednog od najpoznatijih primjera konvergentne evolucije kako bi proučili frekvenciju procesa na genomskoj razini.

Eholokacija je kompleksna fizička osobina koja uključuje proizvodnju, primanje i auditornu obradu ultrazvučnih signala koji služe za detekciju prepreka ili za praćenje plijena. Ova osobina evoluirala je odvojeno kod različitih skupina šišmiša i kitova (uključujući dupine).

Znanstvenici su proveli jednu od najvećih genomskih analiza ovog tipa kako bi otkrili do koje mjere konvergentna evolucija fizičkih značajki uključuje iste gene. Usporedili su genomske sekvence 22 različite vrste sisavaca, uključujući genome šišmiša i dupina, vrsta kod kojih je eholokacija neovisno evoluirala te su pronašli genetske potpise konzistentne s konvergencijom u gotovo 200 različitih genomskih regija koncentriranih u nekoliko gena odgovornih za sluh.

Kako bi izveli analizu, znanstvenici su morali proći kroz milijune slova genetskog koda uz pomoć kompjuterskog programa koji su razvili da bi izračunali vjerojatnost konvergentnih promjena koje su se dogodile slučajno.

U prijašnjim istraživanjima eholokacije, znakovi konvergencije među šišmišima i dobrim dupinima su pronađeni među nekoliko gena koji su uključeni u sluh ili gluhoću. Iako su istraživači ovaj put očekivali da će pronaći identične promjene u desetak gena, otkriće njih gotovo 200 je uistinu nevjerojatno.

“Znamo da je prirodna selekcija moćan pokretač evolucije genetskih sekvenci no identifikacija toliko primjera u kojima su nastali gotovo identični rezultati u genetskim sekvencama kod životinja koje nisu srodne je nevjerojatna.” navodi dr. Joe Parker, prvi autor ovog istraživanja.

Izvori: Queen Mary, University of London, Biologija.com.hr

Možda će vas zanimati

Astrofizika

Što je bilo prije svemira? Pitanje koje nas vodi do samih granica znanosti i mašte! Odgovor na to zagonetno pitanje traže i znanstvenici i...

Geografija i geologija

Najjači potresi na svijetu su moćne prirodne sile koje mogu u trenu promijeniti krajolik, uništiti gradove i, nažalost, ugroziti živote. Kad govorimo o najjačim...

Fizika

Jeste li se ikad zapitali gdje odlazi energija dok vozite bicikl, kuhate ručak ili koristite mobitel? Sve te radnje savršeni su primjeri kako funkcionira...

Geografija i geologija

Vulkanski otoci nastaju kroz jedan od najmoćnijih procesa na Zemlji – vulkansku aktivnost! Kada magma iz unutrašnjosti planeta dospije na površinu kroz pukotine u...