Da li će osoba voljeti miris pečene svinjetine ili ne određuju njezini geni, pokazala je nova studija. Također je pokazano da većina ljudi više voli meso kastriranih životinja zbog njegova slabije izraženog mirisa.
Da li će pri uživanju pečene svinjetine osjetiti ugodan ili pak neugodan miris koji podsjeća na amonijak, urin, znoj ili vaniliju, određuje tip gena u ljudi, pokazuje studija s Duke University Medical Center i norveškog University of Life Science.
Meso kastriranih mužjaka svinje sadrži znatno manje feromona nazvanog androstenon, tvar koja mesu daje karakterističan miris, odbojan dijelu ljudi.
U istraživanju su sudjelovala 23 dragovoljaca. Podijeljeni su u dvije skupine tako da su jednu činili oni koji vole miris svinjetine, a drugu oni kojima je odbojan. Nakon toga su uzeti uzorci krvi za gensku analizu. Nađeno je da oni koji ne vole miris svinjetine imaju dvije kopije gena poznatog kao receptor za mirise (OR7D4). Oni koji vole miris svinjetine imali su samo jednu kopiju istog gena.
U nastavku su ispitanicima ponudili pečenu svinjetinu, kojoj je naknadno dodan androstenon u količini koja se nalazi u mesu nekastriranih mužjaka. Dio ispitanika je zamijetio neugodnu promjenu u mirisu i okusu mesa, dok drugi nisu osjetili razliku.
Naravno da je uz miris u doživljaju okusu hrane uključeno više gena i drugih čimbenika. Znanstvenici ističu da bi bilo zanimljivo ispitati na sličan način ljude iz sredina gdje je uživanje u svinjetini kulturni tabu, ili pak vegetarijance.
Prema dosadašnjoj praksi u Sjevernoj Americi i Europi niska koncentracija androstenona u svinjskom mesu se postizala kemijskim kastriranjem svinja prije klanja. Međutim, to bi se moglo promijeniti u skoroj budućnosti. Novi propisi koji se pripremaju u Europskoj uniji mogli zabraniti kastraciju i time odbiti od svinjetine dosadašnje ljubitelje i promijeniti prehrambene navika u jednom dijelu populacije
Feromon androstenona se može naći i u mesu drugih mužjaka sisavaca, premda u znatno manjim količinama.